Technologia i design - FIWE 2019

W trakcie debaty CEO & Eksperts, która odbyła się w piątek - biznesowy dzień targów FIWE, gorącą dyskusję wywołały kwestie dotyczące klientów. Poruszano temat braku lojalności konsumenta wobec klubu fitness oraz badano przyczyny tego stanu rzeczy. Rozmawiano o cenie opłat za korzystanie z klubu fitness i zastanawiano się nad tym jak sprawić, by klient był gotów zapłacić za usługę więcej niż u konkurencji. Debatowano także nad sposobami na zdobycie nowego użytkownika. Jednym z najszerzej omawianych rozwiązań na te wszystkie bolączki było objęcie klienta kompleksową opieką, oraz zapewnienie mu wartości dodanej do usługi, którą wykupił. Podczas FIWE wielu wystawców zaprezentowało produkty, które ową wartość mogłyby z powodzeniem współtworzyć. Oto kilka najciekawszych pomysłów, które pojawiły się na targach.

Zbawienny wpływ zimna:
na jednym ze stoisk zaprezentowano kabinę do krioterapii. Opary ciekłego azotu powodują, że temperatura wewnątrz komory spada do -195 stopni Celsjusza. Zabieg trwający trzy minuty ma pobudzać procesy metaboliczne, łagodzić stany zapalne i ból, korzystnie wpływać na stan skóry i pomagać w spaleniu nawet 400 kcal. Producenci ofertę swoją skierowali do klientów z branży fitness (właścicieli siłowni, klubów butikowych, itd.), a także do klinik medycyny estetycznej, ośrodków SPA i Wellness.

Proste rozwiązania:
na targach pojawiła się interesująca propozycja w postaci uchwytów treningowych do ćwiczeń siłowych. Uchwyty mają wzmacniać chwyt, zapobiegać poceniu się dłoni oraz chronić je przed otarciami i pęcherzami. Producenci stworzyli produkt w dwóch rozmiarach, jeden dopasowany do większych zazwyczaj dłoni męskich, drugi, mniejszy, dedykowany jest kobietom.

Moc designu:
Część wystawców zaproponowała intrygujące rozwiązania kolorystyczne. Przyrządy do zajęć fitness, w tym wolne ciężary, które zazwyczaj produkowane są w klasycznej czerni, nabrały nieco innych barw. Na FIWE można było zobaczyć brokatowe kettlebells w odcieniach różu i fioletu, a także heksagonalne talerze do gryfów utrzymane w żywej tonacji kolorystycznej. Pojawiały się również eksperymenty z kształtem przyrządów a część wystawców skoncentrowała się na dodawaniu ciekawych detali. Zwolennicy klasyki postawili na sprawdzoną czerń oraz minimalizm. Nie sposób nie zauważyć, że design staje się obiektem coraz większego zainteresowania w środowisku producentów i dystrybutorów sprzętu sportowego w Polsce. Najwyraźniej dla klienta, poza funkcjonalnością, coraz bardziej liczy się również aspekt estetyczny.

Oczywiście sprzęt i udogodnienia technologiczne nie są jedynymi sposobami na przyciągnięcie klientów. Bardzo istotne jest również dbanie o ich samopoczucie psychiczne, fizyczne i motywacje. Stąd potrzeba wprowadzania innowacji także na innych obszarach, począwszy od nowości treningowych, przez odpowiednie zadbanie o nastrój klienta przy pomocy np. muzyki, aż po zapewnienie mu możliwości relaksu i realizacji potrzeb estetycznych. Tego typu pomysły pojawiały się również na stoiskach i z pewnością opisane zostaną w kolejnych artykułach.