Badania wskazują, że nadwaga przed 40 rokiem życia zwiększa ryzyko nowotworu

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bergen wykazały, że nadwaga przed 40 rokiem życia zwiększa o 15% ryzyko wystąpienia związanych z otyłością nowotworów. U kobiet o 70% wzrasta zagrożenie rakiem endometrium (błona śluzowa macicy), a u mężczyzn o 58% rakiem nerkowokomórkowym i o 29% rakiem okrężnicy.

Otyłość jest uznawana przez naukowców za jeden z czynników ryzyka występowania nowotworów. Badacze z Uniwersytetu w Bergen przeanalizowali u osób dorosłych wpływ BMI i zmian wagi oraz długość utrzymywania nadmiernej masy ciała w odniesieniu do pojawienia się ryzyka nowotworów, zarówno tych związanych z otyłością jak i pozostałych. W badaniu prześledzono dane zdrowotne ponad 221 tysięcy osób z Norwegii, Szwecji i Austrii. Wybrane do badania dane obejmowały okres 18 lat. Odnotowano 27 881 przypadków raka, z czego 9761 było nowotworem, którego występowanie jest związane z otyłością. Ryzyko zapadnięcia na te nowotwory zwiększało się wraz ze wzrostem BMI i czasem, w którym badana osoba pozostawała otyła. Odnotowano także zależności między występowaniem nowotworów a wiekiem, w którym badani osiągnęli nadmierną masę ciała.

Najbardziej zagrożone związanymi z nadmierną masą ciała nowotworami były osoby otyłe, których BMI przekraczało 30. Ryzyko w tym przypadku, jak wyjaśnia profesor Tone Bjørge z Uniwersytetu w Bergen, wzrastało o 64% w przypadku mężczyzn i 48% w przypadku kobiet. Profesor Bjørge zaznacza, że głównym przesłaniem przeprowadzonego badania jest podkreślenie tego, że zapobieganie nadwadze może stanowić istotną strategię redukcji ryzyka zachorowań na raka. 

Z badań wynika, że nadmierna masa ciała u dorosłych podnosi ryzyko wystąpienia nowotworów związanych z otyłością. Na ryzyko wpływ ma również stopień otyłości, długość jej trwania oraz wiek, w którym występuje.

 

Źródła:

https://academic.oup.com/ije/advance-article-abstract/doi/10.1093/ije/dyz188/5576152?redirectedFrom=fulltext

https://www.uib.no/en/med/130462/overweight-age-40-increases-cancer-risk