Krzywa rośnie!

721F2F88 563A 43E0 9390 D08AA6F42295

Ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana lub krzywy kręgosłup. Główną przyczyną coraz większego kryzysu dotyczącego wad postawy jest zmiana trybu życia - z aktywnego ruchowo na tzw. sedenteryjny (siedzący). Co oczywiste, w czasie pandemii sytuacja pogarsza się błyskawicznie. Pamiętajmy, że wspomniane wady powodują zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów organizmu młodych ludzi. 

 

       Oglądałem telewizję, gdy pojawił się blok reklamowy. W jednym z wejść młoda dziewczyna, w wieku mniej więcej szkoły podstawowej, przychodzi do mamy siedzącej przed monitorem i narzeka, że nie może usnąć. Rodzicielka z dużą radością wręcza jej pada (przyrząd do sterowania w grach komputerowych) i obracając się w stronę telewidzów z uśmiechem zaznacza - "Granie wieczorami to mój udany sposób na wspólne spędzanie czasu". 

       Przyznaję, że długo siedziałem i nie mogłem się otrząsnąć po takim ciosie. Wydawało mi się, że po Mikołaju, który jedzie do nas na święta pociągiem z logo Browarów, już nic mnie nie zaskoczy! A jednak się myliłem...

        Prezentacja tego typu reklam idealnie oddaje coraz większe zaniedbania zdrowotne i umysłowe wobec naszej młodzieży, oraz wykorzystania przekazu masowego do osiągnięcia sukcesu finansowego, bez względu na konsekwencje. W czasie pandemii sytuacja staje się wręcz dramatyczna i okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Lekcje w-f prowadzone on-line, brak kontroli rodziców nad dziećmi pozostającymi z konieczności w domu i wreszcie coraz większa dostępność wszelakiego sprzętu, konsoli, telefonów przeznaczonych do gier.

       "Mam dwójkę dzieci. Chodzą do szkoły podstawowej - opowiada Anita Kołomys, mama Martyny i Damiana - na początku szkoły  i reżimu związanego z pandemią byłam maksymalnie długo na zasiłku, aby opiekować się tą dwójką. Poświęcałam im mnóstwo czasu na spacery i różne formy aktywności. Trzeba było jednak wrócić do pracy i zaczęły się schody. Marti nie dźwiga braku kontaktu z koleżankami i jej zachowanie wymyka mi się spod kontroli. Ciągle się buntuje i we wszystkim jest na nie. Zapisałam ją do poradni psychologicznej i może te wizyty coś pomogą (ciężko się było umówić na pierwsze spotkanie, ale w końcu się udało i na początku stycznia razem pójdziemy do specjalisty). Jeżeli ta izolacja potrwa dłużej, to zostawi trwałe ślady również w zdrowiu dzieciaków. Damian przytył i strasznie się rozleniwił. Odpędzenie go od gry stanowi coraz większe wyzwanie. Ostatnio zaczął narzekać na bolące barki i kręgosłup. Nie daję rady ogarnąć tego wszystkiego i podobne problemy mają inne matki z którymi się kontaktuje. Szkoła na pewno nie pomaga, a gdy widziałam wirtualne zajęcia wychowania fiycznego, to po prostu opadły mi ręce..."

       "Do krytyki naszych działań chętnych nie brakuje - ripostuje pragnący zachować anonimowość nauczyciel w-f ze szkoły podstawowej na Widzewie w Łodzi - tworzymy bazę z ćwiczeniami gwiazd sportu, sami korzystamy z różnego rodzaju platform, oferujących całe systemy treningowe i zajęcia w zależności od wieku dzieci i ich zaangażowania. To nie jest wymierne jak matematyka i polski. Cały czas się uczymy i robimy wszystko co w naszej możliwości"

      Dodajmy, że w tworzenie planów zajęć, obok kuratorium, angażują się czołowe uczelnie sportowe w kraju i ich filmy są ogólnie dostępne. Warto zajrzeć na te tematyczne strony. 

     Nauczycielka w-f ze Szkoły Podstawowej w Wadlewie (niedaleko Bełchatowa) Ewa Bernat ma dużą przewagę nad innymi opiekunami w tej dziedzinie. Jest jednocześnie instruktorką fitness i tańca, a posiadaną wiedzę w tym zakresie umiejętnie wplata w zajęcia z młodzieżą, mając w ten sposób bezpośredni wpływ na atrakcyjność i pomysłowość prowadzonych ćwiczeń - "Prowadzę szóstoklasistów i współpraca układa się super. Kiedy tylko mają okazję włączają podczas lekcji on-line kamerki komputerowe, aby się pochwalić realizacją zadań, które im zlecam do domu. Dwa roczniki wyżej, to już jest jednak duży dramat. Nie ma praktycznie kontaktu z tymi dzieciakami, a wielu nauczycieli powiększa ten covidowy dystans. Nie wystawiają ocen, nie chcą by zajęcia były pokazywane na żywo na platformie, uciekają od odpowiedzialności za kontynuację nauki, obawiając się przypadkowej kontuzji ucznia i wyciągania wtedy wobec nich konsekwencji. Wielu opiekunów po prostu marzy żeby przetrwać ten zwariowany czas. Trochę ich rozumiem, ale decydując się na wybór takiego zawodu, muszą być przygotowani na poświęcenia i pełne zaangażowanie w pracy z myślą o innych.Tym bardziej, że mówimy o kształtowaniu osobowości tych dorastających młodych osób. Niestety, dzieciaki coraz częściej skarżą się na bóle pleców i inne problemy z narządami ruchu. Kiedyś przyczyną takiego stanu rzeczy miały być zbyt ciężkie plecaki, a teraz? Wiadomo, widoczne pogorszenie sytuacji to efekt  spędzania więksości czasu w postawie siedzącej (najczęściej totalnie nieprawidłowej). Już jestem pewna, że po wznowieniu nauczania stacjonarnego, razem z lekcjami, ruszą pełną parą zajęcia korekcyjne, a wiele dzieciaków będzie musiało odwiedzić fizjoterapeutę. Staram się doradzać w tym zakresie rodzicom, ale widzę że efekt realizacji porad jest minimalny". 

     Kiedy sięgniemy po statystyki w opisywanej sytuacji, to tak naprawdę wszystko co napiszemy nie odda tych porażających liczb. Ponad 80 procent dzieci ma płaskostopie, koślawe kolana lub krzywy kręgosłup. Główną przyczyną coraz większego kryzysu dotyczącego wad postawy jest zmiana trybu życia - z aktywnego ruchowo na tzw. sedenteryjny (siedzący). Co oczywiste, w czasie pandemii sytuacja pogarsza się błyskawicznie. Pamiętajmy, że wspomniane wady powodują zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów organizmu młodych ludzi. 

 

      "Z pełną odpowiedzialnością zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości takiego systemu nauki i ogólnej sytuacji w szkołach - ocenia dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi Berenika Bardzka - staramy się na bieżąco kontrolować płynność nauczania przez internet i w ekstremalnych sytuacjach (najczęściej po interwencji rodziców) ingerujemy w poszczególne systemy i działania szkół. Są to wydarzenia incydentalne, podobnie jak całkowity brak kontaktu szkoły z dziećmi. W zakresie walki z wadami postawy prowadzimy wiele akcji profilaktycznych i badań wśród dzieci (oczywiście teraz te programy zostały wstrzymane). Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki do ćwiczeń dla prowadzących zajęcia wychowania fizycznego w szkołach, ale tutaj jest wciąż wiele do zrobienia. Kiedyś sala gimnastyczna to  był rzadki obrazek w placówkach, teraz to się mocno zmienia". 

      Obecnie w Łodzi na pierwszą wizytę w specjalistycznej przychodni przeznaczonej dla młodzieży z wadami postawy, trzeba czekać minimum trzy tygodnie. Przy zaawansowanych schorzeniach niezbędna jest rehabilitacja, a tutaj terminy wydłużają się znacznie. Lekarze z którymi rozmawialiśmy, nie chcą szukać złotych środków na przeciwdziałanie problemom medycznym w tym zakresie - "Każdy młody pacjent jest inny i praca z rozwijającym się układem kostnym to niezwykle delikatna sprawa. Oczywiście niezwykle ważna jest profilaktyka: odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, stworzenie w domu dzieciom w okresie pandemii miejsca pracy i nauki z zachowaniem zasad dbałości o kręgosłup - usłyszeliśmy - często jest tak, że wystarczy pociechy wciągnąć do pewnych działań i akywności. Musimy im poświęcić więcej czasu niż zwykle. Lekarz ma w tym zakresie zdecydowanie ograniczone możliwości".

      Dodajmy, że fachowego wsparcia mogą Państwo szukać we wspomnianym zakresie w profesjonalnych klubach fitness. Instruktorzy przechodzą specjalne szkolenia i są przygotowani na takie wyzwania. Do tego same zajęci w klubach są dodatkową atrakcją i oby rząd szybko zdjął kolejne obostrzenia wprowadzane według jakiegoś niezwykle tajemniczego klucza...    

      Problemem na skalę światową jest również nadwaga i otyłość naszych dzieci. W ciągu pięciu lat z 30 procent młodzieży, liczba wzrosła aż do ponad pięćdziesięciu procent młodzieży ze zbędnymi kilogramami. Teraz perspektytwy wyglądają jeszcze gorzej w sytuacji obostrzeń sanitarnych podczas ryzyka zakażenia COVID-19. Ale czy ktoś z nas dawno temu myślał o tym, że ferie można spędzać w domu...?

7DEB7BFA 7401 4798 A8B0 BDB8E70F62EE

       Statystyczny młody człowiek w Polsce ma obecnie ponad pięć kilo nadwagi i trudno oprzeć się wrażeniu, że dla rodziców w większości nie ma w tym nic złego. Podczas imprez biegowych przed startem seniorów organizowane są wyścigi najmłodszych i tam z przyjemnością patrzy się na kontakt opiekunów z pociechami. Wspólnie przeżywają zwycięstwa i porażki. Najważniejsze że są razem i tworzą tę wyjątkową nić. Tu nie chodzi tylko o czas spędzany aktywnie na świezym powietrzu. Tworzy się również niepowtarzalny, cudowny klimat za którym bardzo, bardzo tęsknimy...

 

Tom Birch

 

 

 

Bez nazwy 1