Aktywność, która łączy pokolenia i przełamuje bariery - Agata Litwińska o aqua fitnessie

Na temat aqua fitnessu wypowiedziała się dla portalu Agata Litwińska - właścicielka firm AQUA DREAM Fitness Lublin, AQUA DREAM School i AQUA DREAM Adventure, pani Agata prowadzi też bloga i podcast #rób swoje najlepiej jak potrafisz.

 

Czym jest aqua fitness? Na czym polega ta forma aktywności?

Agata Litwińska: Aqua fitness to przede wszystkim bezpieczny i wszechstronny trening, który może uprawiać każdy, bez względu na wiek i kondycję. Polega na wykonywaniu ćwiczeń przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości jakie daje nam woda. 

Kiedy aqua fitness pojawił się w Polsce?

Agata Litwińska:  W Polsce pojawił się w latach 90., głównie dzięki Izabeli Stasikowskiej i Anecie Figurskiej, które stworzyły pierwsze szkolenia dla instruktorów i rozpowszechniły tę formę aktywności. Obecnie pod hasłem aqua fitness kryją się różnorodne formy aktywności m.in. trening interwałowy, trening funkcjonalny, zajęcia taneczne i ćwiczenia z różnego rodzaju sprzętem m.in. z trampolinami, rowerami, bieżniami, czy deskami typu sup.

Jak zaczęła się pani przygoda z aqua fitnessem? Co najbardziej lubi pani w tej formie aktywności?

Agata Litwińska: Przez 10 lat trenowałam wyczynowo pływanie, zawsze pasjonował mnie też fitness.  Połączenie tych dwóch form wydawało mi się idealnym rozwiązaniem. Kiedy na dobre zakończyłam moją przygodę z trenowaniem pływania od razu rzuciłam się w wir szkoleń i zgłębiania wiedzy o aqua fitnessie.  Niemal każdy weekend spędzałam na szkoleniu, a każdą wolną chwilę w wodzie, wymyślając nowe ćwiczenia i tworząc choreografie. Mój upór i konsekwencja bardzo szybko zaprocentowały, bo już po kilku latach dostałam propozycję pracy jako szkoleniowiec w jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Polsce. W aqua fitnessie najbardziej cenię nieograniczone możliwości, które stwarza ten trening. W wodzie nie ma lustra! Każdy może ćwiczyć w swoim tempie, bez oceniania i porównywania się z innymi. Do wody nie zabieramy telefonu, dzięki temu na zajęciach buduje się społeczność. Ludzie nawiązują prawdziwe relacje, ich głowa odpoczywa od ciągłego gapienia się w ekran i bycia online. To jest niezwykła wartość, płynąca z tego treningu, niestety tak rzadko spotykana w dzisiejszych czasach.

Czy by brać udział w zajęciach aqua fitnessu trzeba umieć pływać? Czy aqua fitness pomaga zwalczyć lęk przed wodą?

Agata Litwińska: Nie trzeba umieć pływać. Ta forma rekreacji to doskonały sposób na przełamanie lęku przed wodą. Można ćwiczyć dotykając dna i przy użyciu specjalnego sprzętu do aqua fitnessu, który ułatwia oswojenie z wodą.

Pływanie jest polecane osobom w każdym wieku z różnorodnymi dolegliwościami fizycznymi. Czy aqua fitness jest w podobnym stopniu korzystny dla zdrowia?

Agata Litwińska: Myślę, że aqua fitness stwarza jeszcze większe możliwości, ponieważ nie wymaga umiejętności pływania. Ćwicząc w pozycji pionowej, bez dna,  z zapiętym pasem wypornościowym, nasze ciało jest w idealnym ułożeniu by móc wykonywać ruchy we wszystkich płaszczyznach przy jednoczesnym odciążeniu stawów i kręgosłupa. Podczas jednych zajęć pracujemy równocześnie nad gibkością, koordynacją, wytrzymałością i oczywiście nad wysmukleniem i ujędrnieniem ciała. Dzięki temu korzyści prozdrowotne płynące z aqua fitnessu są nieocenione.

Komu można szczególnie polecić aqua fitness? Czym różni się (poza obecnością wody) od tradycyjnego fitnessu?

Agata Litwińska: Aqua Fitness łączy pokolenia i przełamuje bariery. W jednej grupie mogą ćwiczyć zarówno seniorzy jak i bardzo młode osoby. Ta wymiana energii między nimi jest niesamowita! To wspaniała forma aktywności również dla kobiet w ciąży, osób po przebytych urazach, czy z nadwagą, które mogą poczuć się komfortowo ,,chowając się’’ w wodzie. Ciężar ciała w wodzie jest praktycznie nieodczuwalny. Dzięki sile wyporu jesteśmy w stanie z łatwością wykonywać ruchy, które sprawiają nam trudność na lądzie. Woda cudownie masuje, ujędrnia i odpręża całe ciało. Jest swoistym lekarstwem na przewlekły stres, z którym boryka się obecnie coraz więcej ludzi. 

Czy popularność aqua fitnessu w Polsce wzrasta?

Agata Litwińska: Z roku na rok obserwuję ogromny wzrost zainteresowania zajęciami aqua fitness. W wielu grupach, które prowadzę, trzeba czekać nawet kilka miesięcy żeby dostać się na zajęcia. Ludzie przestają kojarzyć tą formę aktywności tylko z gimnastyką w wodzie i sanatorium. Aqua fitness pojawia się też jako uzupełnienie treningowe dla sportowców różnych dyscyplin. Coraz częściej na zajęcia uczęszczają również panowie. Przybywa też instruktorów, którzy są doskonale przeszkoleni i potrafią zarazić pasją do aqua fitnessu tłumy. Jestem przekonana, że popularność będzie wciąż rosła, bo to idealny trening dla współczesnego człowieka.

Z panią Agatą Litwińską rozmawiała Maria Pawlicka, redaktor naczelna portalu polskifitness.tv

 

Zdjęcia w materiale zostały udostępnione przez panią Agatę Litwińską.