Euforia biegacza - część 1

A036FBC7 7336 4A7C 9A1F FB165091395C 4 5005 c

 

          Według różnych statystyk blisko 15% społeczeństwa z dużym zaangażowaniem poświęca się treningom biegowym. Kontakt z tym sposobem aktywności fizycznej deklaruje prawie dwa razy więcej Polaków, ale Ci ostatni na trasach pojawiają się sporadycznie. Według orientacyjnych wyliczeń, przygotowany przez nas cykl artykułów o bieganiu, to pomoc w rozwiązaniu różnego rodzaju problemów dla około 5 milionów rodaków.

       Kiedy zacząć biegać? Gdzie? Jakie wybierać dystanse? Jak się ubrać na trening? Jak się odżywiać? Na co zwracać uwagę w sylwetce, pracy nóg i rąk? Kiedy można po raz pierwszy wystartować w zawodach? Pytania się mnożą i odpowiedzi na nie, które znajdą ćwiczący w tekstach, należy traktować jedynie jako sugestie. Sięgniemy po wsparcie autorytetów w tej dziedzinie, z których znaczna większość nie potrafi i nie chce rozstać się ze swoją dyscypliną po zakończeniu czynnej kariery. Mają olbrzymie doświadczenie poparte wiedzą i obserwacjami z codziennego życia, wypełnionego od rana do wieczora bieganiem. Połączenie profilu naszego portalu z opisywaną formą aktywności fizycznej nie jest przypadkowe. Według badań, 1/4 ćwiczących bieganie dbałość o formę łączy z obecnością i zajęciami w siłowni. Wskazówki instruktora na pewno pomogą podczas pracy nad własnymi słabościami i wskażą partie mięśniowe, wymagające większych lub mniejszych obciążeń. 3,2,1...start!

2607FC0C BFDD 478C 8A07 9F98FBEE022F

       Dlaczego biegamy? Tutaj można by było stworzyć kilkaset tomów na temat motywacji każdego z nas. Ten pierwszy raz najczęściej jest bezpośrednio spowodowany jakimś impulsem. Rozpoczynamy trening nie zawsze dla siebie, może wyciągnąć nas z domu przyjaciel, sąsiad, ktoś z rodziny. Jako dziennikarz i prowadzący różne imprezy w ciemno mogę podejść do kolejnych osób i mam gwarancję, że za chwilę usłyszę ciekawą historię dotyczącą początków ich biegania. Nie zawsze są to opowieści radosne i miłe. Nieraz to szukanie ucieczki od nałogów, wsparcie ciężko dotkniętych bliskich, czy element walki z poważnymi chorobami własnego organizmu. Podobne obserwacje pod tym kątem ma nasz znakomity lekkoatleta, złoty i brązowy medalista ME na 400 metrów przez płotki - Paweł Januszewski. Po odniesieniu kontuzji w 2003 roku Paweł podjął decyzję o zakończeniu kariery i w ostatnich latach był m.in. ekspertem Polsatu na imprezach biegowych dla amatorów, a sam zainicjował ogólnopolską akcję "BiegamBoLubię".

          "Praktycznie każdy ma swoją historię biegania. To co jest warte podkreślenia i co powinno zachęcić tych jeszcze nie zdecydowanych, to klimat tych spotkań i podejście ludzi do aktywności fizycznej. Wszyscy są uśmiechnięci, zadowoleni i to niezależnie od dystansu jaki pokonali. Tego nie zniszczy żaden wirus, bo to każdy zaczyna nosić i pielęgnować w sobie. Ja po odniesionym urazie muszę patrzeć na to wszystko nieco z innej perspektywy i po prostu zazdroszczę. Kiedy proszę o wypowiedzi przed kamerą i mikrofonem, praktycznie nikt nie odmawia. Taka praca, to czysta przyjemność. Kto raz tego posmakuje, łatwiej mu będzie w szarym, codziennym życiu. Zróbcie to koniecznie! Bieganie wciąga jak narkotyk. Wielu byłych lekkoatletów, jeżeli tylko pozwala na to zdrowie, wydłuża z czasem pokonywane dystanse. Wytrzymałości się nie traci, gorzej bywa z szybkością. Często spotykamy się na różnych imprezach i jest okazja do wspomnień. To co zwraca uwagę wśród startujących amatorów i jest warte głębokiego przemyślenia, to duże inwestycje w sprzęt i różnego rodzaju gadżety związane z pokonywaniem kilometrów. Szczególnie dla tych, stawiających swe pierwsze kroki, nie jest to wydatek niezbędny do tego, aby zacząć biegać. Nie jestem w żadnym stopniu przeciwny takim technicznym nowinkom (większości dostępnego teraz sprzętu nie było "za moich czasów"). Trochę niepotrzebnie wpływa to na wizerunek dyscypliny jako sportu nieco elitarnego, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Zacznijcie trenować choćby jutro, a zanim zdążycie się obejrzeć lada dzień spotkamy się na zawodach. Do zobaczenia i powodzenia!"

412A6192 6089 49B2 B51D 770F06AFB260 4 5005 c        

          Kontynuując myśl Pawła Januszewskiego kilka ważnych szczegółów. Nie musicie już na pierwszych treningach zaopatrywać się w urządzenia do pomiaru prędkości i pokonanego dystansu. Takie aplikacje są w tej chwili standartowym wyposażeniem telefonów komórkowych, a jeśli jest inaczej, to są bezpłatnie do ściągnięcia w każdej chwili z internetu. Może w szybkim czasie dojdziecie do wniosku, że warto posiadać sprzęt z pomiarem tętna, czy innymi szczegółami. Koszulka i spodenki też mogą spokojnie poczekać na efekty pierwszych treningów. A może szybko zmieni się Wasza waga, albo obwód ciała w różnych miejscach? Zacznijmy od wyszukania w domowych szafach koszulek z poliesterem i poliamidem, czyli takich nie chłonących potu i nie zwiększających ciężaru właściwego podczas wysiłku. Spodenki z tych samych materiałów. Gdy podczas chłodnych dni nogawki sięgają do kostek, dobrze aby były one jak najbardziej przylegające do ciała i zwężane na samym dole. Podczas treningu nie zdejmujmy ich bez względu na odczuwalne coraz bardziej ciepło! Wreszcie rzecz najważniejsza dla biegaczy, czyli buty. Nie decydujmy się pochopnie na zakup nowej pary do treningu. Przy wyborze butów do biegania należy zwrócić uwagę na typ podłoża, po którym najczęściej zamierzamy trenować. Jeśli większą część dystansu pokonujemy po twardej nawierzchni, powinniśmy wybrać buty posiadające większą amortyzację oraz stabilizację stopy. Dobrze by było taki zakup wcześniej skonsultować ze specjalistą w sklepie lub instruktorem, dlatego lepiej się trochę wstrzymać na początku. Bidon, pas na batony i pożywienie, nakrycie głowy, skarpety o różnej długości ze ściągaczami - te wszystkie gadżety nie są nam niezbędne od pierwszych pokonywanych kilometrów. To co mnie osobiście przeszkadza i często budzi lekkie przerażenie, to niezwykle lekkomyślne wkładanie do uszu słuchawek z głośną muzyką. Musimy wiedzieć, czy nasza pętla treningowa pozwala na takie zachowanie i wzmóc maksymalnie czujność zwracając uwagę na otoczenie (rowerzyści, zwierzęta, pojazdy Zieleni Miejskiej). 

D77B1DD6 200E 4DDD B405 D41C3B9E961A

         Kolejnym krokiem, który chcemy zrobić jak najszybciej po rozpoczęciu treningów, to zmiana w naszym żywieniu, korzystanie z diet i specjalnych odżywek oraz suplementów bogatych w witaminy. Jak się okazuje, może to nam na tym etapie sprawić więcej problemów, niż przynieść korzyści. Specjalistą dietetyki i bromatologii (nauka o pożywieniu) jest były reprezentant Polski w biegach z przeszkodami, olimpijczyk z Aten - Jakub Czaja. Przesympatyczny sportowiec, który z olbrzymią cierpliwością odpowiada na tysiące pytań biegaczy zadawanych podczas różnych imprez.

          "Wiem z doświadczenia, że wiele osób zaczyna ćwiczyć po to, by poradzić sobie z otyłością lub nadwagą. Już na pierwszych treningach szukają "złotych strzałów" pozwalających na uzyskanie błyskawicznych efektów. Stanowczo odradzam i przestrzegam przed takimi rzeczami. Bieganie to między innymi szkoła cierpliwości kształtująca osobowość. Na początek po prostu ograniczmy ilość spożywanych produktów i przejdźmy do mniejszych porcji, jedząc nawet częściej niż dotychczas. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jeśli nie jemy po treningu, to organizm dłużej się regeneruje i dłużej utrzymują się w nim hormony stresu. A więc skutek całkowicie odwrotny do zamierzonego. Dodatkowo spada odporność organizmu. Są zalecane dawki spożycia białka lub węglowodanów w zależności od wagi ciała i wysiłku, ale to wymaga indywidualnego podejścia. Dodam, że mała butelka wody niegazowanej i przekąska z chudą wędliną lub kawałkiem mięsa wystarczą żeby uzupełnić minerały . Tak jak w żadnym wypadku nie należy rezygnować ze spożywania posiłków, tak również nie możemy przesadzić z dostarczaniem organizmowi płynów. Spora grupa rozpoczynający swoją przygodę z bieganiem dochodzi do mylnego wniosku: nie zjem, za to wypiję dużo wody i tłuszcz spalony. Nadmiar spożytych płynów może być też bardzo niebezpieczny. Jeżeli mogę coś poradzić początkującym - dokładnie w tym samym ubraniu zważmy się w miarę możliwości przed treningiem i po jego zakończeniu. Ubytek masy ciała pomnóżmy wtedy przez półtora i otrzymamy ilość płynów jakie powinniśmy spożyć w ciągu najbliższych paru godzin. To tyle na wstępie, o odstawieniu słodkości, ciastek i alkoholu nie będę wspominał, bo chyba każdy o tym doskonale wie. Jeszcze jedna ważna rzecz. Zanim sięgniemy po jakiekolwiek suplementy, zacznijmy od zwiększenia ilości spożywanych owoców i warzyw. Warto to poprzeć badaniami krwi z dokładnymi wynikami zawartości pierwiastków w organizmie. Wtedy ewentualnie uzupełniajmy braki, bo jak mówi przysłowie: "co za dużo - to niezdrowo". Zatem zakładamy buty i w drogę! Czas na dawkę endorfin dla naszego mózgu..."        

       Na zakończenie dodajmy, że wśród bodźców powodujących w organizmie wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia) są m.in. śmiech, czekolada czy orgazm. Znajdziemy tam także wysiłek fizyczny ze szczególnym uwzględnieniem..."euforii biegacza". 

 

Tom Birch

 

____________________________________________________________________________________________________________________________

Już 12 czerwca w Łodzi trzecia edycja biegu "Recepta na Zdrowie"

zapisy na: www.receptanazdrowie.net.pl

D5B053E5 7742 471C 8F01 648CBEAF7508 1 201 a

 

 

 

Źródło statystyk: "bieganie.pl"

_________________________________________________________________________________________________________________________

Szukasz dla siebie biznesu odpornego na kryzys? Chcesz zostać mobilnym trenerem EMS lub prowadzić własne mikrostudio?

Skonaktuj się z promotorami franczyzowego konceptu Dream Body EMS, przejdź szkolenia i działaj od zaraz. 

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.dreambody.studio, www.emsfx.pl

Bezpieczny biznes odporny na kryzys !

 

881952F0 0A66 4F39 93AB 8A421821ADDF