Nowatorski program PZU

received 552629339092907

Uprawianie sportu przynosi korzyści nie tylko dla rozwoju fizycznego dziecka. Pozytywnie wpływa także na poczucie własnej wartości, umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami czy realizację wyznaczonych celów. W przypadku gier zespołowych buduje poczucie wspólnoty oraz rozwija kompetencje do pracy w grupie. Zachęcić dzieci do uprawiania sportu chce polski ubezpieczyciel, który ruszył właśnie z pilotażowym programem o nazwie „Dobra Drużyna PZU”.


Pandemia COVID-19 unieruchomiła przy biurkach nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Zdalne lekcje przed ekranem, wolny czas spędzany w domu, ograniczone możliwości uczestniczenia w zajęciach sportowych to tylko niektóre z konsekwencji lockdownu. A tych może być znacznie więcej w przyszłości.

Uprawianie sportu już od najmłodszych lat to nie tylko budowanie zdrowych nawyków. Dzięki aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko zachorowania dzieci i nastolatków na choroby cywilizacyjne jak cukrzyca typu drugiego czy otyłość. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy, a jeżeli już są - ograniczenie ich pogłębienia. Uprawianie dowolnej dyscypliny sportowej to nie tylko możliwość spędzania czasu wolnego, ale także sposób na wychowanie, rozwój umiejętności społecznych oraz dbanie o zdrowie psychiczne.

 

- Dlatego dziś ruszamy z Dobrą Drużyną PZU. To wyjątkowy, trzyletni program, który skierowany jest do wszystkich dzieci i młodych chcących uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu i zapewnia pomoc finansową klubom i drużynom, które mogą im to ułatwić. Już w tym roku wsparliśmy m.in. Stowarzyszenie Amp Futbol i Futbolową Bandę, akcję Polskiego Związku Zapaśniczego czy Stowarzyszeniem Nadzieja na Mundial. Oprócz kontynuacji rozpoczętych przedsięwzięć, wkrótce zaangażujemy jeszcze większe środki i uruchomimy otwarty nabór na nowe projekty wpisujące się w nasze idee i cele. Dobra Drużyna połączy energię, zaangażowanie i wiedzę naszych sportowych partnerów z doświadczeniem organizacyjnym i mocą finansową PZU - mówi dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU.

W ciągu najbliższych trzech lat PZU udzieli wsparcia finansowego szkolnym oraz innym amatorskim klubom i drużynom sportowym. Jednym z celów przedsięwzięcia jest szczególna pomoc dla mniejszych ośrodków oraz ułatwienie uprawiania sportu osobom z niepełnosprawnościami.

Do aktywności fizycznej będzie zachęcać m.in. akcja "Zostań Sportuberem".

 

Projekt Dobra Drużyna to szansa na wsparcie rozwoju sportowej pasji u dzieci i młodzieży w mniejszych ośrodkach, w których często jedyną przeszkodą w realizowaniu pasji jest ograniczony dostęp do środków finansowych. Przedsięwzięcie PZU pozwoli wychować przyszłych mistrzów oraz reprezentantów kraju w duchu rywalizacji fair-play. To także ważny znak, że każde dziecko może uprawiać sport bez ograniczeń. Ambasadorką akcji została Iga Świątek. Tenisistka, która stała się dla wielu młodych ludzi przykładem i inspiracją, wręczyła w Raszynie młodym sportowcom powołania do Dobrej Drużyny.

Jako mała dziewczynka próbowałam rożnych aktywności, grałam w piłkę nożną, pływałam i wreszcie wybrałam tenis. Dopiero w wieku 15-16 lat zrozumiałam, że to może być moje życie. Ważne jest to, by znaleźć swoją ścieżkę, ponieważ każdy jest inny. Dlatego mam prostą radę dla wszystkich: próbować różnych dyscyplin i mieć szerokie horyzonty. Aktywność fizyczna, nie tylko w wymiarze sportu zawodowego, ma ogromny wpływ na życie i wcale nie trzeba być profesjonalistą, by korzystać z dobroczynnego wpływu sportu - mówi Iga Świątek.

źródło: materiały prasowe