Sprawdzone sposoby na zwiększenie liczby klientów w klubie fitness

Sprawdzone sposoby na zwiększenie liczby klientów w klubie fitness

Kluby fitness ciągle poszukują najlepszych sposobów i rozwiązań, aby zatrzymać swoich klientów, a także pozyskać nowych. To istota prowadzenia tego biznesu. Od 2018 roku trwały badania prowadzone przez 30 naukowców, mające na celu opracowanie najlepszych, i co ważne niskobudżetowych strategii, które pozwolą zwiększyć retencję w klubach fitness. W obecnym wydaniu naukowego magazynu Nature zostały opublikowane 54 najlepsze strategie, które realnie wpłynęły na liczbę klientów w klubach poddanych badaniu. 

Właściciele i managerowie klubów fitness, niemając rozbudowanego działu marketingu, lub nie mając go wcale podejmują decyzje w oparciu o przeczucia, prośby klientów czy na wzór kampanii prowadzonych przez konkurencję. Tymczasem zachowania konsumentów to przedmiot licznych badań, na bazie których opracowywane są strategie sprzedażowe. Istotą poniższego badania było określenie narzędzi, które mogą pomóc w trwałych, zdrowych zmianach nawyków, w szczególności w zwiększeniu liczby wizyt na siłowniach.

Strategie na zwiększenie retencji w klubach fitness

W ramach badania, 28-dniowy program nagród za trening o nazwie StepUp został wdrożony w 24 Hour Fitness od kwietnia 2018 r., testując 54 niedrogie, skalowalne, oparte na nauce strategie w celu budowania nawyków ćwiczeń u ponad 61 000 członków klubów. Programy zachęcające do ćwiczeń opracowało trzydziestu naukowców z 15 uniwersytetów. Jednak tylko 8 procent programów spowodowało „znaczną i wymierną” zmianę zachowania po zakończeniu czterotygodniowego programu. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze, a wszystkie znajdziecie w aktualnym wydaniu Nature.

1. Podstawowy program StepUp oferował uczestnikom 300 punktów za każdą wizytę na siłowni, co równało się 22 centom, które można wymienić na platformie Amazon. Według badania, samo to spowodowało 9-procentowy wzrost liczby wizyt na siłowni.

2. Drugi program, który zwiększył liczbę wizyt na siłowni, oprócz podstawowego programu oferował nagrodę w wysokości 125 punktów członkom, którzy wrócili do klubu po opuszczeniu zaplanowanego treningu. 125 punktów było warte 9 centów, które można było wymienić na Amazon. Ten program spowodował 27-procentowy wzrost liczby wizyt na siłowni.

3. Program, który spowodował wzrost o 25%, to program, w którym klienci klubu zarabiali około 2 USD za każdą wizytę na siłowni, oprócz nagród, które otrzymali w programie podstawowym.

Nie tylko pieniądze motywują

Jak potwierdziły badania, nie tylko nagrody i zbieranie punktów zachęca do regularnych wizyt na siłowni. Wpływ na to mają także aktualne trendy. Program, który wygenerował podobny wzrost liczby wizyt na siłowni, nie zawierał żadnych nagród. Zamiast tego po prostu przekazał klubowiczom, że większość Amerykanów ćwiczy i że liczba ta stale rośnie. Ten program, będący dodatkiem do programu podstawowego, spowodował wzrost liczby wizyt na siłowni o 24 procent. W tym przypadku chęć bycia trendy wystarczyła do skutecznej motywacji.

„Obecnie jest więcej jasności co do znaczenia włączenia sprawności fizycznej do naszego codziennego życia, a zwiększenie liczby wizyt na siłowni jest jednym ze sposobów na to” – powiedziała profesor Katherine Milkman, z BCFG w komunikacie prasowym. 

Polskie programy lojalnościowe

„Odkryliśmy, że program, który zachęcał ludzi do planowania wizyt na siłowni, oferował mikro-zachęty do ćwiczeń i wysyłał przypomnienia tekstowe do ludzi na krótko przed planowanymi treningami, dodawał rzeczywistą wartość i mógłby być wzmocniony dzięki wielu spostrzeżeniom nauk behawioralnych. Nasza praca pokazuje, w jaki sposób konsumenci mogą podejmować małe kroki — tworząc codzienne plany fitness, łącząc swoje treningi z ulubionym podcastem lub audiobookiem oraz unikając serii nieudanych treningów — aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną”.

W Polsce duże sieci fitness od wielu lat stosują podobne rozwiązania, aby zmotywować swoich klientów do regularnych treningów i pomóc im wypracować prawidłowe nawyki. Najbardziej znanymi programami lojalnościowymi była FitMisja oraz Platinium Challenge. Klienci zbierali pieczątki po każdym treningu, które wymieniali na nagrody. Co ważne, na zebranie określonej liczby pieczątek był wyznaczony czas. To właśnie czynnik, który wymuszał regularność wizyt. Na kolejnych etapach, klienci walczyli o coraz droższe nagrody, które miały być także sposobem wyrażenia uznania za ich determinację i dodatkową mobilizacją. 

źródło: Nature


Drukuj   E-mail