Dożycie 100 lat jest marzeniem wielu ludzi i choć nie ma jednej uniwersalnej recepty na długowieczność, badania nad osobami, które dożyły tego wieku, wskazują na pewne wspólne czynniki, które mogą przyczynić się do długiego i zdrowego życia. Oto kluczowe zasady:
All Stories
Już od marca w ponad 50 klubach Well Fitness w całej Polsce osoby po przebytej rehabilitacji po kontuzjach, z bólami pleców, chorobami metabolicznymi lub innymi specyficznymi potrzebami, mogą skorzystać z treningu medycznego z Certyfikowanymi Trenerami Rehasport.
Zdrowotne skutki złego odchudzania, szczególnie anoreksji i bulimii, są głęboko zakorzenione w badaniach naukowych, dostarczając kompleksowego spojrzenia na te zaburzenia i ich wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne jednostki.
Czarna kawa, ta aromatyczna mieszanka zmielonych ziaren, to nie tylko poranna błogość, ale prawdziwa uczta dla zmysłów. W tym głębokim artykule przyjrzymy się tej mistycznej esencji kofeiny, analizując jej wpływ na zdrowie i eksplorując bogactwo kulturowych odniesień.
Nowy lek na odchudzanie opracowywany przez amerykańskich naukowców imituje mechanizmy w mięśniach, jakie towarzyszą ćwiczeniom wytrzymałościowym. Testy na myszach wykazały, że pozwala on zużyć więcej energii i zwiększyć aktywność, co powoduje chudnięcie bez wysiłku fizycznego. Innowacyjna terapia mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu otyłości i różnych chorób metabolicznych, ale także w schorzeniach związanych z zaburzeniami funkcjonowania mięśni. To zupełnie inne podejście niż w przypadku najnowszych leków zarejestrowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości.
W Polsce z niewydolnością serca żyje ok. 1,2 mln osób. Większość z nich do lekarza zgłasza się z już zaawansowaną postacią tej choroby, co powoduje przedwczesną śmiertelność. Dlatego z okazji obchodzonego w dniach 17–23 kwietnia Tygodnia dla Serca kampania „Za głosem serca” przypomina o objawach choroby. W jej ramach planowany jest także cykl spotkań edukacyjnych.
Wystartował projekt „Zaprojektuj formę” skierowany do blisko 1,2 mln użytkowników kart MultiSport w Polsce. Nowa, edukacyjna przestrzeń stworzona przez MultiSport zawiera gotowy plan na poprawę zdrowia i jakości życia, w której uwzględniono porady m.in. trenerów personalnych, dietetyków czy ekspertów od wellbeingu. Projekt wspierany będzie przez kampanię reklamową o tej samej nazwie.
Co drugiego pracownika w Polsce dotyka problem otyłości. Inne niepokojące statystyki wskazują na zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi, czy nieprawidłowe ciśnienie tętnicze. – Zdaniem większości pracowników w największym stopniu na utrzymanie zdrowego stylu życia wpływa zbilansowana dieta i odpowiednia ilość snu. Tymczasem należy do tego dodać obowiązkową, regularną aktywność fizyczną – mówi Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający ds. Usług Biznesowych w Medicover w Polsce.
Suplementy diety są coraz częściej stosowane przez entuzjastów zdrowego stylu życia. Jakie są najpopularniejsze, na co należy zwracać uwagę przy ich doborze i przyjmowaniu, opowiada ekspert Medicover Vital.
Po okresie związanym z pandemią koronawirusa Polacy coraz częściej skłaniają się ku rozpoczęciu regularnej aktywności fizycznej, a ambitnym postanowieniom w zakresie zdrowego trybu życia sprzyja – jak zawsze – okres noworoczny. Wiele osób jednak zmaga się z chorobami układu ruchu, a długotrwały siedzący tryb życia przyczynił się do wystąpienia u nich wielu dolegliwości bólowych. Rozpoczęcie lub powrót do aktywności fizycznej musi być stopniowy, przemyślany, a najlepiej – skonsultowany ze specjalistą. Powrót do formy może znacznie przyspieszyć fizjoterapia manualna – przekonuje lekarz i fizjoterapeutka z Medicover.
Od 1 grudnia pacjenci Medicover a także ci, którzy nie posiadają opieki medycznej w Medicover skorzystają z nowej usługi – konsultacji z lekarzem Medycyny Stylu Życia. Taka wizyta pozwoli im utrzymać dobrą kondycję i wdrożyć profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych. Certyfikowany lekarz Medycyny Stylu Życia pomoże zastąpić stare nawyki nowymi, zdrowymi – dzięki czemu pacjenci będą mieli większy wpływ na swoje zdrowie i wellbeing.
Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Medicover wprowadza do swoich usług wizyty kwalifikujące do leczenia konopiami leczniczymi. Z zalet marihuany leczniczej będą mogli skorzystać pacjenci w dwóch centrach medycznych w Warszawie. Leki i wyciągi z konopi indyjskich mają praktyczne zastosowanie m.in. w leczeniu: zaburzeń snu, zaburzeń adaptacyjnych, zaburzeń depresyjnych, dolegliwości bólowych, czy problemów z bezsennością.
Lecznicza marihuana wykazuje pozytywne działanie m.in. w łagodzeniu bólu, leczeniu lub wspomaganiu terapii wielu chorób neurologicznych, onkologicznych, gastrologicznych, czy zaburzeń psychicznych. (wykreśliłam dermatologiczne, bo to rzadko jest stosowane) Znajduje też zastosowanie w opiece paliatywnej. Holistyczne działanie lecznicze konopi indyjskich wpływa na coraz większe zainteresowanie pacjentów taką formą terapii, a także na decyzję Medicover o wdrożeniu tej metody leczenia do portfolio usług.
Terapia medyczną marihuaną staje się coraz bardziej popularna i z powodzeniem jest stosowana u wielu pacjentów. Należy pamiętać, że ten rodzaj leczenia nie jest terapią pierwszego wyboru, stanowi natomiast alternatywę tam, gdzie inne formy leczenia okazują się nieskuteczne. Oczywiście, decyzję o przepisaniu recepty na leczenie konopiami podejmuje lekarz po kwalifikacji pacjenta
– informuje lek. Judyta Faliszewska, specjalista medycyny rodzinnej, Kierownik Medyczny centrum Medicover – Jerozolimskie.
W Polsce terapia marihuaną medyczną dostępna jest od pięciu lat. Przez ten czas zebraliśmy wystarczająco wiele danych, potwierdzających wysoką skuteczność leczniczą konopi w wybranych wskazaniach, aby finalnie włączyć tę metodę leczenia do naszej oferty. Na zdrowie zawsze patrzymy szeroko, stąd również nasza otwartość na alternatywne formy leczenia, jednak muszą one spełniać kryteria medycyny opartej na faktach
– tłumaczy lek. Patryk Poniewierza, Dyrektor ds. Medycznych Medicover w Polsce.
Od 07.11.2022 wizyty kwalifikujące do leczenia konopiami leczniczymi odbywają się w dwóch centrach medycznych Medicover w Warszawie (ul. Wołoska 22, Al. Jerozolimskie 96). Konsultacje są prowadzone przez doświadczonych lekarzy, przeszkolonych w zakresie stosowania terapii medyczną marihuaną.
*material prasowy
– Jednym z obiegowych mitów jest to, że kawa może nam szkodzić. Otóż nie. Kawa pita w rozsądnej ilości, czyli między trzema a czterema filiżankami dziennie, wpływa bardzo korzystnie na nasze zdrowie i zdrowie naszego mikrobiomu jelitowego – mówi prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak wskazuje, dzięki zawartości błonnika i polifenoli kawa pomaga utrzymać równowagę we florze bakteryjnej jelit. Szereg prowadzonych ostatnimi laty badań wykazał, że napar kawy może odegrać ważną rolę w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych.
Prawie połowa Europejczyków deklaruje, że znacznie ograniczyła spożycie mięsa, a prawie 40 proc. zamierza spożywać go mniej w najbliższej przyszłości – wynika z badania Smart Protein. Podobne tendencje ujawniają się wśród Polaków. Do motywacji prozdrowotnych i etycznych konsumentów ostatnio dochodzą także względy środowiskowe. Roślinne alternatywy dla mięsa i nabiału zyskują więc na popularności, ale w opinii konsumentów wciąż są one zbyt drogie, a w supermarketach i restauracjach brakuje dostatecznego wyboru produktów roślinnych.
Ministerstwo Zdrowia najprawdopodobniej przedłuży pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego do końca przyszłego roku, a docelowo chce przekuć go w rozwiązanie systemowe. Liczba takich placówek, gdzie można natychmiastowo, bez kolejek porozmawiać z psychologiem, stale rośnie. Tylko do końca tego roku przybędzie 35 takich placówek w całym kraju. Trwają też prace nad ujednoliceniem standardów diagnostyczno-terapeutycznych w ramach CZP. – Chodzi o to, żeby wszędzie, w każdym miejscu poziom wsparcia był podobny – mówi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Pozytywnie wpływa na zdrowie, poprawia samopoczucie i redukuje stres. Bieganie uprawia już co czwarty aktywny fizycznie Polak, co czyni je niemal sportem narodowym. Choć jednak wydaje się ono pozornie łatwą dyscypliną, może powodować przeciążenia i kontuzje, jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie i plan treningowy. – Zanim jednak zaczniemy biegać, musimy nauczyć się poprawnie chodzić – przekonuje ekspert.
Czy wiesz, że aktywność fizyczna może być odpowiedzią na kobiece problemy zdrowotne? Bolesne miesiączki, nietrzymanie moczu czy inne problemy uroginekologiczne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mięśni dna miednicy mogą dotyczyć nawet 69 proc. kobiet w różnym wieku. Istotny wpływ na ich występowanie ma tryb życia, a jak podkreślają eksperci, aktywność fizyczna to skuteczna profilaktyka i lekarstwo na niektóre kobiece dolegliwości. Jaką aktywność warto wybrać i które ćwiczenia będą pomocne? Oto kilka porad fizjoterapeuty.
Podczas gdy regularne ćwiczenia są dobre dla zdrowia, powtarzający się wysiłek może szybciej zużywać kończyny dolne. Aby ograniczyć przedwczesne niszczenie stóp i nóg, warto rozważyć zakup wkładek ortopedycznych.
Aktywność fizyczna może skutecznie przeciwdziałać negatywnym następstwom cukrzycy, umożliwiając aktywację naturalnego systemu, który rozwija nowe naczynia krwionośne. Cukrzyca nie tylko uszkadza istniejące naczynia krwionośne, ale także utrudnia wrodzoną zdolność do tworzenia nowych w obliczu chorób i urazów, dlatego odkrycie jest kluczowym dla diabetyków.
Obecnie 65 proc. Polaków deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej przynajmniej raz w miesiącu, ale tylko dwóch na pięciu wypełnia zalecenia dotyczące aktywności wydane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – wynika z najnowszej edycji badania MultiSport Index 2022. Ćwiczą przede wszystkim ludzie młodzi, z przewagą mężczyzn, osoby pracujące, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Silną reprezentację aktywnych Polaków odnajdziemy także wśród mieszkańców stolicy. Pierwszy raz w historii badania główną motywacją do podejmowania aktywności stało się dla Polaków zdrowie psychiczne.