Ożywienie w branży fitness jest widoczne na wielu płaszczyznach. Badania (Allied Market Research 2019) przewidują, że w 2028 r. globalna wartość rynku sprzętu do ćwiczeń wyniesie 15,4 mld USD, co oznacza wzrost o 17 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Także na polskim rynku możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie ćwiczeniami. Przykładem są zapytania o usługi trenerów personalnych na platformie Oferteo, które w styczniu 2023 r. wzrosły o 29 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Rosnący trend potwierdzają firmy, które na co dzień związane są z branżą i wiążą z tym konkretne plany na rozwój swoich biznesów.
All Stories
Spółka Benefit Systems znacząco umocni pozycję na polskim rynku fitness, przejmując 16 klubów od Calypso Fitness S.A., z którą współpracuje od początku istnienia Programu MultiSport. Nabywane kluby wzmocnią ofertę Benefit Systems w miastach z dużym potencjałem wzrostu, przede wszystkim w Szczecinie i Trójmieście. Wartość transakcji została ustalona na 54 mln złotych. Z tej kwoty 34,3 mln przypada na zaległe wierzytelności, przysługujące Benefit Systems wobec Calypso Fitness.
W odpowiedzi na siedzący tryb życia i rosnącą falę otyłości wśróddorosłych i dzieci, Technogym stworzył globalną akcję charytatywną Let’s Move for a better world, której celem jest zachęcenie jaknajwiększej grupy ludzi do aktywności fizycznej. Akcja jestorganizowana w klubach fitness wyposażonych w sprzęt Technogym.
Dla 77% Polaków wspólny trening jest dobrym pomysłem na walentynkową randkę lub walentynkowy prezent − wynika ze specjalnej edycji raportu MultiSport Index. Co ciekawe aż 93% badanych twierdzi również, że wspólnie podejmowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ich relację z partnerem.
Ecosport Fitness Club w Kiszyniowie w Mołdawii został otwarty 26 lat temu. To klub fitness, nastawiony na budowanie kultury klubu fitness w kraju, w którym ta kultura praktycznie nie istnieje. Ich misją jest uczynienie ludzi szczęśliwszymi i zdrowszymi. Skupienie się na członkach opłaciło się i wielu z nich zostało z nimi przez ponad dekadę. Rozmawialiśmy z Alexem Rojnovem, synem założyciela, a obecnie managerem klubu.
Do sieci Xtreme Fitness Gyms dołączył James Cotton, na stanowisko dyrektora ds. rozwoju biznesu. Jego zadaniem będzie pełnienie strategicznej roli wspierającej ekspansję tej franczyzy w Polsce i na rynkach międzynarodowych.
Pracownicy w Polsce są zmęczeni, deklarują także mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe, negatywne nastawienie do wykonywanej pracy, brak zainteresowania sprawami zawodowymi czy nieefektywną obecność w pracy zwaną prezenteizmem. Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems coraz więcej zatrudnionych w kraju wykazuje także oznaki wypalenia zawodowego.
Choroby układu ruchu, choroby psychiczne, nadciśnienie, cukrzyca, trudności w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Wyzwania zdrowotne polskich pracowników prezentuje najnowszy raport „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2022”, opracowany przez Medicover.
Są takie dni, kiedy cała branża może świętować - mam nadzieje, że to jeden z nich. Właściciel klubu fitness spod Wrocławia otrzyma zwrot ponad 14 000 zł od wrocławskiego Sanepidu tytułem niesłusznie nałożonej kary, odsetek oraz zwrotu kosztów postępowania
Nowości na salach fitness są zawsze miłym zaskoczeniem dla klubowiczów, a dla klubu okazją do zdobycia przewagi nad konkurencją. Aby nowy rodzaj treningu zaistniał w grafiku potrzeba także dobrze przygotowanego instruktora. Z taką właśnie osobą - Arkadiuszem Matuszakiem rozmawiamy na temat nowego trendu na rynku polskim Fit Sticks Move.
Po dwóch latach walki z koronawirusem początek roku w branży fitness był z pewnością najtrudniejszy w historii. Wyzwaniem są nie tylko kwestie finansowe i przyciągnięcie klientów z powrotem do klubów, ale także znalezienie profesjonalnego personelu. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak sprostać tym wyzwaniom.
Przytaczaliśmy już trendy w branży fitness na rok 2022 według wyszukiwań internautów oraz typowań największych sieci. Teraz głos oddajemy tym, którzy o polskim fitnessie wiedzą najwięcej. Poprosiliśmy ekspertów o wymienienie 3 trendów, które ich zdaniem zdominują polski rynek fitness w tym roku. Co nam odpowiedzieli?
MAGIC BAR Inka Szymanski - sztanga w Polsce
Ze sztangami wykorzystywanymi w zajęciach kolektywnych przy muzyce zetknęłam się po raz pierwszy na plenerowej konwencji w Cadaques w Hiszpanii w lipcu 1998. Grupa Les Mills promowała właśnie w Europie swoją koncepcję BODY PUMP. Zachwyciły mnie te zajęcia, niezwykle efektywne pod względem fizjologicznym, prechoreograficzne, doskonale przygotowane, widowiskowe.
Pandemia i działania rządu zmieniły oblicze sektora fitness. Dwukrotny lockdown, który niemal na 11 miesięcy wyłączyć kluby fitness z prowadzenia biznesu przyparł do muru wielu przedsiębiorców. W obliczu tej sytuacji zostali sami. Część nie miała wyjścia i zamknęła drzwi przed klientami, część postanowiła zaryzykować i walczyć. Tak było z naszym rozmówcą, który prosi o zachowanie anonimowości.
Jeszcze kilka lat temu, mało kto wiedział czym jest tantra czy seks tantryczny. Dzisiaj szkoła taka, jaką stworzyli Zosia i Dawid Rzepeccy prężnie działa, prowadząc liczne kursy i warsztaty tantryczne. Z założycielami TantraLove rozmawiamy nie tylko o zmianach jakie zaszły w umysłach Polakach, ale także połączeniu tantry z klubami fitness.
W 2021 r. Polski Związek Przeciągania Liny (PZPL) wydał aż 223.346 licencji zawodniczych! To rekord i ponad dwustukrotny wzrost w porównaniu do roku 2020. Pod względem ogółu licencji zawodniczych, PZPL stał się obok PZPN, drugim największym związkiem sportowym w Polsce!
Pierwsza Konwencja Fitness w Polsce, przełom w polskim fitnessie!
11 maja 1996
Jedź do twojej Polski, bo jak nie ty, to my tam pojedziemy!!!
Usłyszałam te słowa od swoich zagranicznych kolegów prezenterów i dało mi to do myślenia! Właściwie, dlaczego to oni, obcokrajowcy, mieliby jechać do mojego kraju, żeby pokazać światowy fitness. Mieszkałam już wtedy od wielu lat we Francji, byłam cenionym instruktorem i zaczęłam występować na międzynarodowych konwencjach fitness. Czułam się na siłach podołać temu zadaniu.... OK, pojadę, postanowiłam!
Trening EMS czyli elektrostymulacji mięśniowej zagościł w Polsce kilka lat temu, jednak dopiero teraz przeżywa największy rozkwit. Czy to biznes warty uwagi, czy można na nim dobrze zarobić i dlaczego większość uważa, że pandemia wsparła rozwój tej branży? Porozmawialiśmy na ten temat z Marcinem Andrysiakiem, właścicielem studia franczyzowego Dream Body EMS w Łodzi.
Ostatnie badania wykazały, że osoby otyłe, które ćwiczą i dbają o swoją kondycję, obniżają tym samym ryzyko przedwczesnej śmierci oraz ryzyko chorób serca w większym stopniu niż osoby otyłe, które stosują dietę, ale nie dbają o sprawność fizyczną. Ważnym pytaniem obecnie jest, czy utrata masy ciała powinna być głównym celem leczenia otyłości. Zaproponowano alternatywne podejścia do leczenia otyłości i powiązanych chorób współistniejących, w których utrata masy ciała nie jest celem samym w sobie.
Sama dieta nie wystarcza
W badaniu „Leczenie otyłości: utrata masy ciała, a zwiększenie sprawności i aktywności fizycznej w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia” dokonano przeglądu wyników ponad 200 wcześniej opublikowanych badań dotyczących diety, utraty wagi, ćwiczeń, zdrowia metabolicznego i długowieczności. Analiza tych badań została opublikowana we wrześniu w iScience.
Dbałość o kondycję zmniejsza ryzyko śmierci o 30%
Osoby otyłe mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent lub więcej, jeśli poprawią swoją kondycję niezależnie od tego, czy w związku z tym schudną, czy też nie. Według badania, ryzyko przedwczesnej śmierci może być nawet niższe u osób otyłych niż u osób o prawidłowej wadze, które są w złej kondycji.
Osoby otyłe, które stosują dietę, aby schudnąć, zmniejszają tym samym ryzyko przedwczesnej śmierci o 16 procent, chociaż niektóre badania wykazały, że sama utrata masy ciała nie zmniejszyła ryzyka, być może dlatego, że osoby, które schudły tylko poprzez dietę, często wracają do swojej wagi. Dlatego tak istotne jest skupienie się na poprawie wydolności organizmu.
Źródło: cell.com
Prawdopodobnie już od początku przyszłego roku znacząco podrożeją wyroby tytoniowe. Podczas posiedzenia Forum Akcyzowego, czyli zespołu opiniodawczo-doradczego przy Ministrze Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, padła propozycja, by podwyżki objęły nie tylko papierosy, ale także tytoń do skręcania, podgrzewania i każde następne nowe produkty tytoniowe, wchodzące na rynek. Czy zaporowe ceny sprawią, że Polacy ograniczą palenie? Jak branża fitness może się włączyć do walki z zabójczym nałogiem? Czy trener powinien nieść odpowiedzialność również za tę strefę?