Po ponad dwóch latach od wybuchu pandemii, usłyszeliśmy pierwszy wyrok w sądowym sporze pomiędzy sektorem fitness a Skarbem Państwa, w którym właściciel krakowskiego klubu fitness domagał się odszkodowania za czas lockdownu. Wyrok, jeszcze nieprawomocny, został wydany na korzyść Państwa, ponieważ nie udowodniono bezprawności postępowania organów władzy publicznej – podaje portal Business Insider.
All Stories
Polski Fundusz Rozwoju w odpowiedzi na potrzeby i postulaty zgłaszane przez organizacje przedsiębiorców oraz indywidualnych beneficjentów zdecydował o przedłużeniu terminów rozliczenia subwencji finansowych dla beneficjentów Tarczy Finansowej PFR 2.0. Dotyczy to firm działających w wybranych branżach, najbardziej dotkniętych pandemią, których sytuacja wciąż jest niestabilna.
Siłownia mogła działać podczas lockdownu. WSA w Poznaniu uchylił decyzję Sanepidu: nie mogą być nakładane kary pieniężne na podstawie legislacji, która nie spełnia standardów konstytucyjnych.
Od 1 grudnia na przedsiębiorców zostały nałożone kolejne obostrzenia covidowe. Niestety do tej pory, te same branże, w tym sektor fitness, nie doczekał się wypłaty rekompensat za czas lockdownu. Rozporządzenie o odszkodowaniach obejmowało okres do 30 kwietnia 2021r., tymczasem kluby fitness mogły wznowić działalność dopiero 28 maja 2021r. Po wielu bezskutecznych dotychczas interwencjach Rzecznika MŚP, wystosował on apel bezpośrednio do Premiera Mateusza Morawieckiego.
W dniu 8 lipca 2021 r. kancelaria prawna LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy, działając w imieniu kilkudziesięciu największych polskich operatorów klubów fitness złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Radę Ministrów i Ministra Zdrowia o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa w związku z administracyjnymi zakazami prowadzenia działalności siłowni i klubów fitness (tzw. lockdowny branży fitness).
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski na zakończonej właśnie konferencji prasowej przedstawił nowe obostrzenia, które wejdą w życie od najbliższej środy, 1 grudnia. Ministerstwo nazwało je "pakietem alertowym". Dotyczyć będą także branży fitness.
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, powierza nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym na ręce ministra zdrowia. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022r.
Od wielu miesięcy trwa walka z pandemią Covid-19. Polska nie zdecydowała się na wprowadzenie stanu wyjątkowego, a wszelkie nakazy i zakazy są wprowadzane poprzez rozporządzenia Rady Ministrów. Jak się teraz okazuje – nielegalnie. Sąd po raz kolejny przyznał rację siłowni. Właściciel, który w związku z prowadzeniem działalności w czasie lockdownu otrzymał szereg zarzutów, teraz wygrał pierwszą ze spraw.
- Czy treści sponsorowane na blogach, Instagramie czy Facebooku gwiazd internetu są właściwie oznaczane? Czy mogą wprowadzać konsumentów w błąd?
- Sprawdzi to UOKiK w postępowaniu wyjaśniającym.
- Konsumencie, masz prawo do rzetelnej informacji dotyczącej powodów, dla których influencerzy polecają określone produkty.
REGULAMIN KONKURSU „EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU”
W komfortowej sytuacji znaleźli się tylko ci, którzy pamiętali, aby umowę z daną organizacją zawiesić.
W związku z podpisaną przez Prezydenta ustawą o kasach fiskalnych online, przedsiębiorcy zostali zobligowani do wymiany dotychczas wykorzystywanych kas tradycyjnych na nowe. 1 lipca 2021r. branża fitness trafi do grupy firm z obowiązkową kasą online.
Ponad 300 kontroli, ponad 100 spraw sądowych, a do tego kara administracyjna 10 tysięcy złotych. Tak wyglądało ostatnie sześć miesięcy właściciela dwóch siłowni Inverno Fitness Club zlokalizowanych w Skierniewicach.
Zapowiadany przez wiele miesięcy pozew zbiorowy branży fitness został złożony 8 lipca br. Ten sam krok podjęła jako pierwsza branża turystyczna, a w najbliższych dniach zrobi to także gastronomia.