Wszyscy zapewne każdego dnia, staramy się dbać o rentowność naszych klubów. Wielu z nas z niepokojem patrzy na polityczne i gospodarcze turbulencje ostatnich, tygodni, miesięcy. Nie tylko pod kątem nas samych, naszych rodzin, gospodarstw domowych ale także klubów które prowadzimy.
Ostatnie dwa lata były dla nas ogromnym wyzwaniem. Jak się wydaje, najbliższy czas także będzie wymagał od nas skupienia, mądrej i ciężkiej pracy. W ostatnich 6 miesiącach doświadczyliśmy dużej ilości zmian w otoczeniu biznesowym, które niejednokrotnie przełożyły się na spadek dochodu podmiotów branży fitness.
Część klubów, dzięki podjętym w tym okresie zdecydowanym działaniom, poprawiła efektywność biznesową i rentowność. Zebrałem i opisałem działania, podjęte przez te podmioty branży fitness w Polsce.
Jakie czynniki obecnie mają wpływ na spadek dochodowości naszych klubów?
- Wojna w Ukrainie. Sankcje nałożone na Federację Rosyjską uderzą także w gospodarki państw nakładających.
- Inflacja i związany z nią wzrost kosztów prowadzenia działalności. Prognozy mówią o czekającej nas niebawem wartości dwucyfrowej.
- Wzrost wynagrodzeń/presja na wzrost wynagrodzeń.
- Wzrost kosztów pracowniczych.
- Wzrost rat kredytów/leasingów.
- Polski Ład - wzrost opodatkowania.
- W związku z zaburzeniami w łańcuchach dostaw oraz kosztów surowców, transportu, pracy - wzrost cen wyposażenia, sprzętu i akcesoriów
W drugiej części, znacznie obszerniejszej, zebrałem zestaw konkretnych działań ratujących rentowność i poprawiających efektywność biznesową, implementowanych przez podmioty branży fitness w Polsce w ostatnich miesiącach.
Jakie to działania? O jakich krokach opowiadam w materiale?
Oto zestaw skutecznych działań poprawiających rentowność podmiotów branży fitness/training/dance w 2022 roku:
1. Audyt i korekta budżetu klubu, przepływów finansowych, planu sprzedaży.
2. Audyt i korekta polityki cenowej.
3. Podwyżka cen.
4. Pozyskanie większej ilości klientów.
5. Sprzedaż dodatkowych produktów i usług.
6. Audyt i redukcja kosztów.
7. Audyt i korekta systemu wynagrodzeń (premiowanie efektywności)
8. Analiza dotychczasowej formy działalności, formy opodatkowania.
9. Analiza i korekta w zakresie modelu biznesowego.
10. Audyt polityki w zakresie kredyty/leasingi, zakupy sprzętu.
11. Tworzenie narzędzi retencyjnych, utrzymujących klientów, wydłużających długość życia w klubie.
Zastosowane rozwiązania i dobre praktyki, pomogły poprawić efektywność biznesową i zwiększyć dochody w podmiotach branży fitness które je wprowadziły.
Materiał powstał z inspiracji dziesiątek osób z którymi w ostatnich miesiącach rozmawiałem na te tematy. Osób które dzwoniły, pisały, pytały, chciały omówić, skonsultować, poradzić się, opowiedzieć o planach czy działaniach. Dziękuję Wam za to. Podziwiam Waszą odwagę i Wasz trud w pokonywaniu kolejnych trudności na tej fitnessowej drodze.
Autor: Sebastian Goszcz