Baby fitness – przegląd dziecięcych klubów fitness

Baby fitness – przegląd dziecięcych klubów fitness

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80 procent dzieci nie realizuje podstawowych zaleceń dotyczących dziennej dawki ruchu. Aktywność fizyczna wśród najmłodszych spadła, także z powodu obostrzeń wywołanych pandemią i wprowadzeniu zdalnego nauczania.

W tym okresie znacznie zwiększyła się za to aktywność młodzieży w mediach społecznościowych. Wydaje się, że okres wakacyjny to najlepszy czas, aby wprowadzać u naszych pociech zdrowe nawyki i zadbać o odpowiednią ilość ruchu razem z nimi.

Powszechnie znane określenie „siedzący tryb” nie dotyczy tylko osób dorosłych, to problem, który narasta wśród dzieci. O ile łatwo znaleźć kluby fitness dla dorosłych, to już wiele mniej jest miejsc, które organizują zajęcia sportowe dla rodzin lub dedykowane są wyłącznie najmłodszym. Wybraliśmy kilka takich miejsc w Polsce.

BABY ROOM GYM

BABY ROOM

Miejsce z ponad 10-letnią historią, które skupia się na poprawie aktywności fizycznej dzieci i zachęceniu do prawidłowego odżywiania. W ofercie Baby room Gym znajdziemy takie zajęcia jak:

 1. Gym Birds dedykowane maluchom od 1,5 roku do 7 lat z podziałem na grupy wiekowe, które są treningiem gimnastyki sportowej z wykorzystaniem sprzętów sportowych. Tego typu zajęcia to świetny wstęp niemal do każdej innej dyscypliny sportowej w starszym wieku. Z racji oddziaływania na mięśnie całego ciała oraz koordynację ruchową, wpływają także na wyrównywanie różnic w potencjale ruchowym.
 2. Family Birds będące zajęciami dla dzieci i rodziców. Poprzez wspólne zajęcia nie tylko rozwijamy swoją sprawność, ale także pogłębiamy relację z dzieckiem.
 3. Team Birds czyli trening sportów zespołowych. Dla dzieci to nauka współpracy i dążenia do zdobycia wspólnego celu. Zajęcia kształtują refleks, koordynację wzrokowo-ruchową, a także uczą cierpliwości i wytrwałości. Dedykowane są dzieciom w wieku 4-6 lat.
 4. Acrobatic Birds to zajęcia z akrobatyki sportowej dla dzieci w wielu 6-12 lat z podziałem na grupy wiekowe. Maluchy uczą się prawidłowego chodu, wzmacniają gorset mięśniowy oraz budują prawidłową, smukłą sylwetkę przy okazji poznając ćwiczenia gimnastyczne.
 5. Art Birds – wprowadzenie do gimnastyki artystycznej łączy wychowanie fizyczne z wychowaniem muzycznym. W układach wykorzystuje się szarfy, obręcze oraz piłki. Zajęcia dedykowane dla dzieci w wieku 4-10 lat.

THE LITTLE GYM

THE LITTLE GYM

Robin Wes, innowacyjny pedagog, muzyk i kinezjolog, wyobraził sobie miejsce, w którym dzieci mogłyby odkrywać swój rozwój fizyczny, a jednocześnie rozwijać się społecznie, emocjonalnie i intelektualnie. Otworzył pierwszą The Little Gym w 1976 roku w Bellevue w stanie Waszyngton, a czterdzieści lat później, dzieci w ponad 400 lokalizacjach na całym świecie mają szansę korzystać z zajęć w The Little Gym. Koncept jest obecny także w Polsce, w kilku większych miastach. Zajęcia w TLG dedykowane są dla maluchów od 4 miesiąca życia (zajęcia z rodzicami) do dzieci w wieku 12 lat.

Każde z zajęć oferowanych przez TLG wspiera rozwój dziecka w trzech holistycznych wymiarach:

 1. Get Moving rozwija gibkość, siłę, równowagę i koordynację dzieci poprzez zróżnicowaną aktywność fizyczną.
 2. Boost Brain rozwija umiejętności słuchania, koncentracji i podejmowania decyzji, które przynoszą korzyści dziecku nie tylko na sali gimnastycznej, ale także w życiu codziennym poza nią.
 3. Life Skills to z kolei promowanie dzielenia się, pracy zespołowej, współpracy i przywództwa poprzez spędzanie czasu z przyjaciółmi i rówieśnikami.

 

FIT KIDS CENTRUM AKTYWNEGO DZIECKA

FIT KIDS

Fit Kids to pierwsza siłownia jaka powstała dla dzieci we Wrocławiu. Początkowo skupiała się na dzieciach zmagających się z nadwagą i otyłością, obecnie także pomaga dzieciom mającym problemy między innymi z prawidłowym ukształtowaniem kręgosłupa czy obniżonym napięciem mięśniowym. Wspiera młodych sportowców oraz rozwija zdolności motoryczne już od najmłodszych lat.

Siłownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt stworzony przez lekarzy, fizjoterapeutów oraz trenerów. Innowacyjne maszyny do ćwiczeń posiadają wbudowane czujniki nacisku, które wykrywają i kontrolują prawidłową pozycję ciała podczas ćwiczeń. Gdy odcinek lędźwiowy bądź piersiowy kręgosłupa nie dotyka do oparcia, instruktor dostaje informację w postaci sygnału świetlnego oraz dźwiękowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykształcane są tylko prawidłowe wzorce ruchowe u dzieci. Każda maszyna odwzorowuje ruchy funkcjonalne wykonywane codziennie przez każdego, takie jak przysiad, podnoszenie przedmiotów, ściąganie czy wypychanie. Dodatkowo do dyspozycji dzieci są bieżnie oraz rowerki. Oferta siłowni jest skierowana dla dzieci w wieku od 2 lat do 12.

Wszystkie zajęcia oferowane przez siłownię są jej autorskimi programami. Grupy liczą maksymalnie 6 uczestników. Dla najmłodszych przewidziane są zajęcia pod nazwą „Motoryka smyka”, następnie zajęcia ogólnorozwojowe „Sprawny jak lampart” czy „Lepszy sportowiec”, aż po „Kickboxing”. Fit Kids nawiązując do swoich początku oferuje także zajęcia nastawione na walkę z nadwagą „Tracę na wadze”, które cieszą się największą popularnością. Ponadto organizowane są spotkania z rodzicami, obozy oraz urodziny dla dzieci.

Siłownia oferuje także treningi personalne, z których głównie korzystają mali sportowcy: koszykarze, tenisiści oraz piłkarze.

„Niestety, coraz częściej spotykamy się z dziećmi, które mają problem choćby z wykonaniem przewrotu w przód. I nie są to tylko dzieci mało aktywne: wręcz przeciwnie, wydawać by się mogło, że są w świetnej kondycji. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Osobiście jest to dla nas przerażające” – mówi założyciel Fit-Kids.

GYM GENERATION

GYM GENERATION

Klub założony specjalnie z myślą o pokoleniu Z czyli osobom urodzonym po roku 2000, którym brakuje pewności siebie, skupienia, umiejętności interpersonalnych, mają problemy w komunikacji werbalnej i grach zespołowych. Są w dużej mierze indywidualistami, nie biorą pod uwagę opinii innych osób. Brakuje im zdolność do skupienia uwagi i analizowania dłuższych i bardziej złożonych informacji. Są bardzo niecierpliwi, oczekują natychmiastowych rezultatów. Tracą zainteresowanie do aktywności na świeżym powietrzu, co może prowadzić do siedzącego trybu życia, a w przyszłości do nadwagi.

Aby maksymalnie skupić się na indywidualnych potrzebach najmłodszych, grupy liczą maksymalnie 5 uczestników. W ofercie Gym Generation oprócz zajęć indywidualnych (od 6 miesiąca życia do ukończenia 15 lat) znajdziemy 6 innych zajęć, dedykowanych odpowiedniej grupie wiekowej:

 1. Małe misie od 6 miesiąca do okresu samodzielnego chodzenia - Badania dowiodły, że im wcześniej rodzice zaczynają dbać o kondycję fizyczną swoich dzieci tym większa szansa, że polubią one sport i w późniejszym wieku unikną problemów związanych z nadwagą. Zajęcia dla Małych Misiów są dynamiczne i angażujące. Zajęcia prowadzone są z udziałem z rodziców, którzy mają aktywnie i w pozytywny sposób angażować w nie swoje dziecko.
 1. Zwinne żabki od momentu samodzielnego chodzenia do 3 lat. Godzinny program uczy równowagi, turlania się i wiszenia. Ćwiczy zwinność, która pomaga rozwinąć zamiłowanie do aktywności fizycznej, a także uczy poczucia dumy z osiągnięć. Zajęcia są prowadzone z udziałem rodziców.
 1. Szybkie wiewiórki od 3 lat 4,5. Szybkie Wiewiórki nauczą się podstaw gimnastyki oraz wzmocnią swoje zdolności manualne. Staną się bardziej niezależne, ponieważ rodzice nie muszą już im pomagać w ćwiczeniach, a są jedynie obserwatorami. To zajęcia, które zwiększają swoją siłę, gibkość i zwinność.
 1. Zabawne małpki to grupa dla dzieci w przedziale wiekowym 4,5 do 6,5 lat. Ma przygotować dzieci do sportów grupowych i zwiększyć ich pewność siebie. Dzieci budują swoją siłę, równowagę, zwinność, gibkość i koordynację.
 1. Dzielne liski od 6,5 do 12 lat. GYM Generation stworzyło program, który łączy ćwiczenia cardio z siłą i gibkością, przeznaczony specjalnie dla dzieci, które w tym wieku są szczególnie podatne na spędzanie wielu godzin bez ruchu przed ekranem telewizora czy komputera. Najmłodsi uczą się także zasad zdrowego odżywiania.
 1. Akrobatyczne liski od 7,5 do 12 lat. Dzięki tym zajęciom Akrobatyczne Liski będą rozwijać swoją gibkość, równowagę, siłę, a co więcej uczyć się dyscypliny, koncentracji, pracy w grupie oraz świadomości własnego ciała. To zajęcia o wysokim poziomie adrenaliny, angażujące wiele partii mięśniowych. Są one pełne wyzwań, ale opracowane tak, by wspomagać indywidualny rozwój dzieci. Będą ćwiczyć stanie na głowie, podpór łukiem leżąc tyłem (mostek), salta a także wiele innych zaawansowanych i zapierających dech w piersiach ćwiczeń na równoważni i poręczach.

 

D.I. Sport Rodzinne Centrum Sportu

RODZINNE CENTRUM SPORTU D

Rodzinne Centrum Sportu D.I. wraz z Ninja Club to pomysł Darka Ilnickiego – trenera i założyciela funkcjonującej na rynku krakowskim już prawie dziesięć lat firmy „Dzieciaki w formie”. Oferta klubu skierowana jest, jak to wynika z samej nazwy, do rodzin, które wspólnie mogą spędzić czas wypełniony aktywnością.

Oprócz możliwości skorzystania z kortów do squasha, stołów do ping-ponga oraz sauny, centrum oferuje także udział w zajęciach ninja club:

 • zajęcia ninja dla dzieci z podziałem na grupy wiekowe (lion ninja, tiger ninja, little ninja, warrior ninja), które organizowane są codziennie od poniedziałku do niedzieli
 • zajęcia ninja dla dorosłych czyli OCR
 • zajęcia OCR Challange czyli namiastka zawodów i adrenaliny na torze przeszkód
 • treningi biegowe w plenerze
 • ninja urodziny (także dla dorosłych)

STACJA NOWA GDYNIA

Kompleks sportowy oferuje pełną paletę zajęć dedykowaną dzieciom oraz młodzieży. Zajęcia FITNESS KIDS przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat oraz zajęcia FITNESS TEEN od 12 do 16 lat.

W ofercie fitness kids znajdują się zajęcia:

SNG Kids Dance

Zajęcia dla młodych tancerzy. SNG Kids Dance to to nauka podstaw różnych technik tańca. Zajęcia rozwijają umiejętności manualne, kształtują prawidłową postawę u dziecka, uczą koncentracji i pracy w grupie. Poprzez naukę krótkich prostych układów tanecznych pracują nad koordynacja i pamięcią ruchową.

Gimnastyka korekcyjna

Zajęcia pomagają dbać o prawidłową postawę, zapobiegają skrzywieniom kręgosłupa oraz płaskostopiu. Różnią się od tradycyjnych szkolnych zajęć z gimnastyki korekcyjnej wieloma zabawami, które im towarzyszą.

Fit&Fun Kids

Zajęcia taneczne z prostą choreografią. Wszystko w rytm energetycznej i dopasowanej do wieku muzyki. Trening ogólnorozwojowy, uzupełniony dynamicznym rozciąganiem.

Trening Obwodowy Kids

Rozwijamy wszystkie partie mięśniowe. Zachowujemy założenia treningu obwodowego, gdzie występuje różnorodność ćwiczeń, a przy tym dynamiczne zmiany. Zajęcia są przygotowaniem do specjalistycznych treningów.

Akcja Biegowa Kids

Trening dla dzieci, które chciałyby zacząć przygodę z bieganiem. Na przestrzeni całego tygodnia odbywają się 2 rodzaje treningów, środa jest typowo ogólnorozwojowa. Trening przez zabawę, głównie dla dzieci młodszych. Natomiast piątki to treningi dla dzieci w wieku 8 lat i więcej.

Gimnastyka Ogólnorozwojowa

Trening dla dzieci, ogólny rozwój, mnóstwo zabawy i mnóstwo uśmiechu. Instruktorzy przede wszystkim bazują na pokazaniu jak najciekawszych form ruchu przez zabawę. Przy okazji prezentując prawidłową postawę.

 

Oferta fitness teen to:

Zumba Teen

Zumba fitness bije rekordy popularności na salach fitness. W tym przypadku zajęcia dedykowane młodzieży i uwzględniające potrzeby, motorykę, dynamikę i preferencje ruchowe nastolatków.

Trening obwodowy Teen

Nastolatkowie coraz chętniej zerkają na siłownię i jak najbardziej potrzebują kompleksowych ćwiczeń będących często uzupełnieniem do ich sportowych aktywności na boiskach i kortach. Zajęcia prowadzone są w strefie treningu obwodowego z wykorzystaniem systemu Easyline by Technogym.


Drukuj   E-mail