Pytamy ekspertów, co czeka polski rynek fitness w roku 2022?

Pytamy ekspertów, co czeka polski rynek fitness w roku 2022?

Przytaczaliśmy już trendy w branży fitness na rok 2022 według wyszukiwań internautów oraz typowań największych sieci. Teraz głos oddajemy tym, którzy o polskim fitnessie wiedzą najwięcej. Poprosiliśmy ekspertów o wymienienie 3 trendów, które ich zdaniem zdominują polski rynek fitness w tym roku. Co nam odpowiedzieli?

 

Mateusz Podsadniuk - Koordynator ds. Siłowni w Platinium Wellness Sp. z o.o., trener personalny specjalizujący się w trójboju siłowym, treningu funkcjonalnym, a także ultramaratończyk

Jednym z głównych trendów jest ogólna zmiana podejścia do aktywności fizycznej. Siłownie i kluby fitness nie są już traktowane jako miejsca służące poprawie swojego wyglądu, sylwetki, gubieniu kilogramów czy nabieraniu masy mięśniowej. Patrzymy teraz na trening również jako najlepszy sposób na poprawę zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Regularne ćwiczenia fizyczne umożliwiają utrzymanie organizmu w dobrej kondycji, poprawia odporność i umożliwia także szybszy powrót do sprawności po chorobie. Istotnym elementem jest rozbudowanie infrastruktury na siłowni, która będzie to umożliwiać - strefy funkcjonalne, do treningu mentalnego, trening EMS itp.

Coraz powszechniejsze wykorzystywanie nowych technologii w treningu grupowym, jak ma to miejsce na przykład przy grupowym treningu EMS, w którym możemy obsłużyć jednocześnie kilka osób podczas jednego treningu, albo w celu sterowania poszczególnymi jednostkami za pomocą oprogramowania, tak, jak robimy to w studio ROW. Umożliwia nam to jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału treningu grupowego. Treningi w mniejszych, przystosowanych do tego butikowych klubach fitness pozwalają także zadbać nam o większe bezpieczeństwo uczestników zajęć, stąd rosnące zainteresowanie tego typu lokalizacjami.

Ze względu na ostatnie zawirowania na rynku fitness, konieczne będzie także maksymalne uproszczenie obsługi Klienta, a także elastyczne podejście do członkostw. Gdy Klubowicz wiąże się z danym klubem czy siecią, musi mieć pewność, że niezależnie od okoliczności mogą być spokojni o swoje członkostwo.

Magdalena Kostańczak - od 18 lat w branży fitness. Od dekady reprezentuje globalnego eksperta Les Mills International na terenie Polski, dostarczając właścicielom klubów fitness consulting B2B, know how i narzędzia aby mogli lokalnie rozwijać swój biznes. Szkoleniowiec, instruktor fitness Les Mills BODYBALANCE®, wykładowca branżowy, facylitator i lider komunikacji NVC, z zawodu fizjoterapeutka, masażystka.

2022 zapowiada się na kluczowy rok dla fitnessu. Ale co trzeba zrobić, aby wygrać w nowym środowisku fitness? Oto moje 3 typy najważniejszych trendów 2022 roku:

Globalnie grywalizacja osiąga poziom master – warto wiedzieć co dzieje się na światowych rynkach aby móc planować rozwój swojego lokalnego biznesu.
Konwergencja kulturowa między fitnessem, modą, muzyką i rozrywką napędza nową erę „rozrywki", inspirując ekscytującą współpracę i innowacyjne produkty. W raporcie Welltodo 2022 Consumer Wellness Trends Report, czytamy, że „Exertainment" jest wyróżniającym się trendem. Jednym z najbardziej ekscytujących nurtów tego trendu jest gamifikacja fitness, która ma szturmować rok 2022. Sukces grywalizowanych platform fitness, takich jak Zwift, zapoczątkował nową generację wciągających treningów – podążających śladami THE TRIP Les Mills – gdzie muzyka, elementy wizualne oraz instruktorzy „na żywo" łączą się, aby zaoferować uczestnikom ekscytujące wrażenia fitness. Z tego wynika, w jaki sposób branża fitness potrzebuje nabrać dynamiki opartą na pokoleniu Z, aby pozostać na czasie i móc się rozwijać w przyszłości. 86% pokolenia Z twierdzi, że ich pasje zdywersyfikowały się jeszcze bardziej od początku pandemii. Zatem nadszedł czas, aby branża fitness przestała myśleć o fitnessie jako o ograniczonej ofercie, ale zamiast tego rozwijała się też w kategorii rozrywki.

Digitalizacja i kompatybilność oferty fitness – przyszłość naszej branży

Innym dziedzictwem pandemii jest eksplozja cyfrowych opcji fitness i ich coraz większa popularność przez konsumentów. To znowu dobra szansa dla operatorów; umiejętność wychodzenia poza dotychczasowe członkostwo i przyciąganie nowych osób do obiektu będzie kluczem do długoterminowego wzrostu. Weszliśmy w erę „wielokanałowego" fitnessu, a globalnie 80% klubowiczów planuje nadal korzystać z cyfrowych treningów po pandemii. Apple, Google i Amazon wykonują cyfrowe ruchy fitness. Dlatego kluby fitness powinny przygotować się na połączenie treningu na żywo i on line w proporcji 60:40. Połączenie ekscytujących treningów na żywo w klubie z wysoką jakością opcji cyfrowych treningów w celu zapewnienia kompatybilności oferty może dać operatorom przewagę nad rywalami wyłącznie cyfrowymi, utrzymując lojalność obecnych klubowiczów i stanowiąc atrakcyjną propozycję dla początkujących w fitnessie. Często oferta on line może przyciągnąć początkujących klientów co pomoże im zbudować umiejętności sprawnościowe i pewność siebie w domu, rozpoczynając podróż, która z czasem sprawi, że będą chcieć doświadczać więcej w Twoim klubie „na żywo".

Nowe pokolenie bywalców klubów fitness – czyli mapowanie lokalnego rynku
Dwa pierwsze trendy zmuszają do zdefiniowania bardziej szczegółowo i z uważnością nowego konsumenta fitness. Oprócz charakterystyki pokolenia Z, którą znamy warto przyjrzeć się innej kwestii. Według Global Fitness Report 2021 pandemia skłoniła konsumentów do nadawania priorytetu swojemu zdrowiu, przy czym 50% bardziej skupia się na swoim samopoczuciu. Około 82% konsumentów regularnie ćwiczy (lub wkrótce planuje to zrobić), podczas gdy 75% z tej grupy wykonuje zajęcia typu siłownia, dzięki czemu fitness jest największym sportem na świecie. Stwarza to ukryte możliwości rozwoju branży fitness. Kluczem do sukcesu jest zidentyfikowanie lokalnie grup docelowych. Na przykład pandemia zrodziła nową generację początkujących fanów fitnessu, którzy niepewnie postawili pierwsze kroki w fitnessie i teraz decydują, co dalej. A 27% regularnie ćwiczących określa się jako „absolutnie początkujący". Operatorzy, którzy potrafią odwołać się do tych grup i rozumieją, czego oczekują od ćwiczeń fitness, mają mnóstwo możliwości i szansę na rozwój. Chociaż 81% początkujących jest zainteresowanych zajęciami grupowymi, 66% twierdzi, że obecnie woli ćwiczyć w pojedynkę, co sugeruje lukę w pewności siebie, którą należy zniwelować, zanim początkujący poczują się w pełni komfortowo. Zatem instruktorzy fitness i szerszy personel mają do odegrania ważną rolę w budowaniu relacji z klubowiczami jak i wcześniej wymienione cyfrowe treningi jako opcja dodatkowa oferty klubu.

 

Sebastian Szałachowski, Chief Executive Officer w Perfect Gym

Numerem jeden wśród trendów fitness roku 2021, zgodnie z reportem Worldwide Survey of Fitness Trends, jest trening online. Pandemia zmieniła podejście ludzi do treningów w domu i online. Wielu uznało, że jest to bardziej elastyczny sposób ćwiczenia. Dzięki temu mamy teraz mnóstwo treści online, treningów na żądanie i na żywo. Konsumenci mają możliwość dopasowania treningów do ich napiętego harmonogramu dnia, a nie na odwrót. 

Wearables to trend numer dwa w branży fitness według Worldwide Survey of Fitness Trends. W ciągu ostatnich trzech lat liczba wearables na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie, zwiększając się do 722 milionów w 2019 roku. Przewiduje się, że do 2022 roku liczba urządzeń osiągnie ponad miliard. Wysoki poziom zaangażowania, jaki obserwujemy wśród posiadaczy wearables, odzwierciedla wartość, jaką ludzie przywiązują do tych produktów. To konsumenci dyktują w którym kierunku pójdzie cyfrowa transformacja. A my wiemy, że nasi klienci lubią wolność wyboru. Dlatego stworzyliśmy system do zarządzania siłowniami i klubami fitness, który jest oparty na otwartym API, pozwalającym na integrację z innymi systemami. Tworząc otwarty ekosystem, Perfect Gym daje naszym klientom możliwość decyzji o tym, jak rozszerzą swoją platformę.

Trwająca transformacja cyfrowa została przyspieszona przez pandemię i wiemy, że branża fitness będzie kontynuować inwestowanie w rozwiązania cyfrowe. Jak wspomnieliśmy powyżej, nieustannie wspieramy naszych klientów w dostarczaniu usług online, a także dostosowywaniu się do nowych realiów poprzez dostarczanie funkcjonalności, które ułatwiają prowadzenie siłowni. Widzimy także wzrost zaangażowania klubowiczów. Przykładem tego jest aplikacja mobilna Perfect Gym, która właśnie przekroczyła próg 500 tys. użytkowników. Cyfrowa transformacja jest napędzana przez konsumentów i wraz z naszymi klientami chcemy spełniać, a nawet przewyższać oczekiwania klubowiczów w zakresie bezproblemowych i wygodnych interakcji. Nasza aplikacja mobilna przywraca klubowiczom kontrolę nad ich członkostwem i pozwala na interakcję z klubem gdziekolwiek i kiedykolwiek jest to wygodne.

 

Ela Przygrodzka - Dyrektor Regionalny w 36 MINUT oraz CEO Excercise Library

Moim zdaniem 2022 rok, jeśli tylko nie zaskoczą nas dodatkowe restrykcje, upływie dość aktywnie. Duża część społeczeństwa, co jest mocno widoczne w badaniach tak dużych instytucji jak ACSM, IHRSA czy NASM, podkreśla jak wiele osób zaczęło doceniać pozytywny aspekt aktywności fizycznej. Według badań przeprowadzonych w USA ponad 40% osób, które zrezygnowały z aktywności w okresie lockdown, planuje odnowienie członkostwa na siłowni w styczniu. W świetle tych informacji, jak i biorąc pod uwagę zmianę nawyków, która od dwóch lat jest bardzo dynamiczna, uważam że w nadchodzącym roku top trendy fitness w Polsce to:

Online, on demand, live - trend zarówno jako trening w domu jak i jako uzupełnienie oferty siłowni. Klienci w dużej mierze przywiązują wagę do wszechstronnej i kompleksowej oferty klubu, która pozwoli im korzystać z karnetu na własnych warunkach i według własnych potrzeb. Online spopularyzował się około 2 lata temu i jego popularność będzie rosnąć.

Zajęcia grupowe fitness. Najwieksza moim zdaniem popularność zyskają zajęcia, które już w tej chwili są rozpoznawalne i popularne. Mamy tu dwa trendy - zajęcia bidy&mind oraz intensywne zajęcia typu HIIT. Przykładem będzie zdrowy kręgosłup, joga - znane z tego, że przynoszą ulgę dla bolących po wielogodzinnym siedzeniu pleców i wyciszenie, ale też zajęcia intensywne, które pozwolą pozbyć się nadmiaru stresu, jak tabata czy Interwał. Ogólnie wiemy z ankiet i badań, że szukając od nowa motywacji zdecydowana większość osób wracających do aktywności wybiera zajęcia grupowe. Pamiętajmy też, że dla klubu kluczowe będzie zatrudnienie takiej kadry instruktorów, która przyciągnie klientów, zmotywuje i zachęci, by zostali na dłużej.

 Szeroko pojęty trening prozdrowotny. Fizjoterapia, trening rehabilitacyjny, prehabilitacja (przygotowanie do zabiegów medycznych), a także wszelkie treningi, które pozwolą poprawić samopoczucie, a klientom dadzą pewność, że znaleźli się we właściwych rękach. Ten rodzaj treningu przestaje dotyczyć tylko seniorów, ponieważ wraz z rosnąca świadomością tego, jak potrzebny jest trening, rośnie też świadomość, że niektóre dolegliwości bólowe mogą być likwidowane poprzez odpowiednią aktywność. Stąd też wzrost popularności tego typu treningów.

 


Drukuj   E-mail