Ile zarabia trener personalny w Polsce?

Ile zarabia trener personalny w Polsce?

Na przestrzeni lat, praca w sektorze fitness staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród młodych osób. Głównie zainteresowaniem cieszą się stanowiska takie jak trener personalny i instruktor fitness. Wynika to z faktu, że coraz łatwiej zdobyć wymagane uprawnienia i coraz więcej osób, które rozpoczęły przygodę z fitnessem od pracy nad własnym ciałem decyduje się zamienić swoją pasję w dochodowy biznes. Pozostaje jednak pytanie czy to się opłaca?

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia trenera?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zarobki trenerów w Polsce zależą od wielu czynników i mogą się diametralnie różnić mimo wykonywania tego samego zawodu. Skąd to wynika? Na wysokość wynagrodzenia trenera wpływa jego staż, doświadczenie i wykształcenie, wielkość klubu w którym pracuje, a także województwo. Nie można także zapomnieć o marketingu - na ten czynnik największy wpływ ma jednak sam trener oraz jego zadowoleni klienci, którzy napędzają nowych podopiecznych.

Najczęściej doświadczeni trenerzy, z ugruntowaną pozycją na rynku, po latach odchodzą z klubów fitness przechodząc na własny rachunek. W tym przypadku samo ich nazwisko przyciąga nowych zainteresowanych.

Wysokość wynagrodzenia trenera personalnego

Wyniki jednego z badań opublikował ostatnio portal Wynagrodzenia.pl. Wynika z nich, że trenerzy personalni zarabiali w 2021 roku między 2693 zł netto a 4440 zł netto. Uśredniając te kwoty wychodzi nam średnia 3196 zł netto. Czy to dużo, czy mało? Zdecydowanie więcej niż najniższa krajowa, jednak do średniej sporo brakuje.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 450 PLN brutto. Co drugi trener personalny otrzymuje pensję od 3 750 PLN do 6 790 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych trenerów personalnych zarabia poniżej 3 750 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 790 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych trenerów personalnych.

Zawód zdominowany przez mężczyzn

Portal wynagrodzenia.pl opublikował także statystyki dotyczące płci. Na stanowisku trenera pracuje zdecydowanie więcej mężczyzn. Według statystyk to aż 66% przy 34% zatrudnionych kobiet. Trenerzy i trenerki pracując dla klubów fitness mogą liczyć na elastyczne godziny pracy, darmowe karnety do klubu czy siłowni, a także zniżki na firmowe produkty i usługi. 

Wciąż rosnące zainteresowanie aktywnością fizyczną i zwiększenie świadomości Polaków na temat zdrowia działa na korzyść branży. Eksperci zauważają, że po czasie stagnacji spowodowanej pandemią rynek zaczyna się dynamicznie odradzać, a zapotrzebowanie na usługi świadczone przez trenerów personalnych nie maleje.

źródło: wynagrodzenia.pl


Drukuj   E-mail