Nowe badania Global Views on Exercise and Team Sports przeprowadzone przez Ipsos we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym, przeanalizowały postawy wobec aktywności fizycznej i sportu w 29 krajach. Fitness okazał się najpopularniejszą formą aktywnością fizycznej na świecie, a ponad 50 procent ludzi deklaruje chęć spędzania więcej czasu na ćwiczeniach.
Z raportu wynika, że pięć najczęściej podejmowanych aktywności w normalnym tygodniu to fitness (20 proc. ankietowanych), bieganie (19 proc.), jazda na rowerze (13 proc.), piłka nożna (10 proc.) i pływanie (9 proc.). Badanie wykazało również, że prawie sześciu na dziesięciu obywateli z 29 rynków deklaruje, że chciałoby więcej ćwiczyć (58 procent), a największą przeszkodą jest brak czasu (37 procent).
Bariery w podejmowaniu aktywności fizycznej
Badanie ujawniło również interesujące różnice geograficzne i kulturowe, jeśli chodzi o bariery dla aktywności fizycznej.
Mieszkańcy Turcji i Argentyny jako główną przeszkodę w podejmowaniu aktywności fizycznej podawali brak pieniędzy (odpowiednio 33 i 30 procent), natomiast obywatele Arabii Saudyjskiej i RPA najczęściej (38 procent) twierdzili, że pogoda, a w szczególności wysokie temperatury nie sprzyjają wysiłkowi.
Tymczasem 40 procent Japończyków twierdzi, że nie ma żadnych barier. i że po prostu nie chce im się ćwiczyć.
Brazylijczycy najmniej aktywni
Mieszkańcy Holandii są najbardziej aktywni fizycznie spośród 29 badanych narodów, spędzając 12,8 godzin tygodniowo - prawie dwie godziny dziennie - na ćwiczeniach fizycznych lub sportach zespołowych. Jest to niemal dwukrotnie więcej niż średnia 6,1 godzin tygodniowo odnotowana w badaniu ogólnoświatowym.
Co może być zaskakujące, Brazylijczycy są najmniej aktywni fizycznie, poświęcając zaledwie trzy godziny tygodniowo na ćwiczenia fizyczne (26 minut dziennie).
Kobiety a mężczyźni
Jeśli chodzi o różnice między płciami w 29 krajach, mężczyźni spędzają średnio 6,9 godziny tygodniowo na aktywności fizycznej - prawie godzinę dziennie.
Kobiety spędzają na ćwiczeniach 5,4 godziny tygodniowo - o 1,5 godziny mniej niż mężczyźni.
Komentarz Ipsos: "Są to wyniki badania przeprowadzonego w 29 krajach za pomocą platformy internetowej Ipsos Global Advisor. W okresie od 25 czerwca do 9 lipca 2021 roku przeprowadziliśmy wywiady z 21 503 dorosłymi osobami na wszystkich rynkach. Jeśli chodzi o bariery dla ćwiczeń w skali globalnej, stwierdziliśmy, że brak czasu był największą przeszkodą - a następnie brak pieniędzy (cytowany przez 18 procent) oraz pogoda: zbyt wysoka temperatura lub zbyt niskie (17 procent).
"Nieco ponad jedna na pięć osób (22 procent) twierdzi, że nie ma żadnych przeszkód, aby uczestniczyć w ćwiczeniach”.
źródło: materiały prasowe