Czarna strefa – zamknięcie klubów fitness!

Czarna strefa – zamknięcie klubów fitness!

 

Do tej pory nasi sąsiedzi – Słowacja, z racji walki z pandemią dzieliła kraj na 4 strefy: zieloną, pomarańczową, czerwoną oraz bordową. Kolory odpowiadały liczbie zakażeń koronawirusem. Teraz będą regiony także oznaczone kolorem czarnym, chodzi o 3 okręgi graniczące z Polską. Co oznacza czarny kolor? Bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia.

Obostrzenia w czarnej strefie

Region oznaczony czarnym kolorem będzie musiał liczyć się z bardzo dużymi utrudnieniami. Dotknie to przede wszystkim przedsiębiorców, których biznesy ponownie zostaną ograniczone. Od poniedziałku zostają zamknięte hotele, kluby fitness, baseny, aquaparki, teatry, kina, biblioteki i muzea. Restauracje będą mogły prowadzić sprzedaż tylko na wynos. Wszyscy zobowiązani są do poruszania się w maseczkach założonych na nos i usta. 

Niezaszczepieni wyłączeni z życia publicznego

Z dodatkowymi utrudnieniami będą musiały liczyć się osoby niezaszczepione. Ci praktycznie zostaną wykluczeni z życia publicznego. Przewidziany jest dla nich dodatkowy limit w sklepach oraz w miejscach sprawowania kultu religijnego. Jest to 1 osoba na 25 mkw. Co więcej, niezaszczepieni będą objęci całkowitym zakazem uczestniczenia w imprezach masowych, a nawet korzystania z urządzeń sportowych na świeżym powietrzu (np. siłownie zewnętrzne). Tylko 6 osób niezaszczepionych będzie mogło uczestniczyć w uroczystościach rodzinnych, z wyjątkiem pogrzebów.

Władze zapowiadają także surowe kary dla osób, które nie dostosują się do nowych przepisów. Słowacja podobnie jak Polska wprowadziła drugi lockdown 15 października, zamykając wówczas obiekty sportowe. Po kilku miesiącach siłownie mogły ponownie działać, jednak obsługując tylko w pełni zaszczepionych klientów lub tych, którzy okazali negatywny wynik testu.

Zielona do tej pory, fitnessowa mapa Europy, powoli zmienia kolor. 

źródło: korona.gov.sk