Nowy pomysł Lewicy ograniczy dostęp do klubów fitness

Nowy pomysł Lewicy ograniczy dostęp do klubów fitness

Na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej pod Ministerstwem Zdrowia, klub parlamentarny Nowa Lewica przedstawił własny projekt walki z pandemią koronawirusa. Założenia planu pod hasłem „Stop Covid” mogą wywołać falę niezadowolenia wśród obywateli, ale co istotne dla sektora fitness, ograniczy swobodny dostęp do siłowni i klubów fitness.

„Kto umrze, ten umrze”

Przedstawiciele Lewicy na zwołanej konferencji zarzucali obecnej władzy bierność wobec szalejącej pandemii i działania zmierzające do przeczekania całej sytuacji. Usłyszeliśmy, że rząd nie słucha lekarzy, epidemiologów, nie słucha nawet własnych doradców z Rady Medycznej. Za to idzie za głosem antyszczepionkowców i im ma podporządkować swoje działania w obawie przed protestami. Naraża też życie i zdrowie obywateli przez odwoływanie planowych zabiegów. Działania PiS ujęto w jednym haśle: „kto umrze, ten umrze”

Założenia planu Lewicy

Jesteśmy tu przed Ministerstwem Zdrowia, by przedstawić plan na walkę z czwartą falą pandemii. Plan, który ministerstwo powinno mieć, ale bierność z jaką mamy do czynienia, pokazuje wyraźnie, że go nie ma – usłyszeliśmy przed prezentacją założeń planu „Stop Covid”.

STOP COVID:

S Szczepieni bez lockdownu

T Testy dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty i innych narażonych zawodów, jak np. dla obsługi transportu zbiorowego, czyli konduktorów czy kontrolerów. Ale też pracowników administracyjnych, którzy mają kontakt z ludźmi, jak chociażby pracownicy pomocy społecznej. 

O Ograniczenia dla niezaszczepionych i nieprzetestowanych 

P Paszport covidowy przepustką do normalności

Obowiązkowe przedstawienie certyfikatu o zaszczepieniu, certyfikatu ozdrowieńca lub testu wykonanego w ciągu ostatnich 24h w następujących miejscach:  

  1. Zgromadzenia i wydarzenia publiczne
  2. Siłownie i kluby fitness
  3. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
  4. Hotele i noclegi turystyczne
  5. Gastronomia
  6. Centra handlowe
  7. Kościoły i miejsca kultu
  8. Teatry
  9. Kina

Jako Lewica domagamy się też, żeby rekomendacje rady medycznej przy premierze były jawne i znane opinii publicznej. Lewica deklaruje swoje poparcie dla wprowadzania tych rekomendacji w życie – postulowano.

Czarzasty o abdykacji rządu

Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej powiedział: Rząd w sprawie walki z covidem abdykował. Abdykował pod wpływem antyszczepionkowców, bojąc się ich, przestał wykonywać jakiekolwiek ruchy związane z leczeniem Polek i Polaków. Nie może być tak, że pod wpływem pana Kowalskiego i pod wpływem pani Siarkowskiej przestajemy leczyć Polaków.  

Nie może być tak, że niewidzący niczego pan Kowalski - bo jak ostatnio rzucił okiem, to teraz nie widzi tego co go otacza - rządzi polskim rządem w sprawie zdrowia Polek i Polaków.  

Wydaje nam się również, że żadna z formacji nie przedstawiła jasno założeń walki z covidem, bo się boi o swoje notowania. Ale jest jedna formacja, która mówi w tej sprawie jasno, bez względu na to jakie będą notowania, bo najważniejszą rzeczą dla nas jest zdrowie oraz życie Polek i Polaków.  

„Jeżeli ktoś się nie zaszczepił, nie może narażać wszystkich”

Adrian Zandberg stwierdził: Rzecz kluczowa, którą musimy wprowadzić jak najszybciej, także z odpowiedzialności wobec tej większości Polek i Polaków, którzy się zaszczepili. Ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Dzisiaj przeważająca większość tych, którzy leżą w szpitalach to są niezaszczepieni, ale to nie jest tylko ich problem. To nie jest tylko ich wybór, bo przez to, że szpitale są sparaliżowane to ludzie, którzy umierają na udar, którzy umierają na zawały, którzy nie są leczeni na nowotwory, tracą swoją szansę na życie i na leczenie. A ci którzy się nie szczepili postępują nieodpowiedzialnie i przyczyniają się do chorób oraz do śmierci. I dlatego powinniśmy w tej sprawie prowadzić bardzo odpowiedzialną i jednoznaczną politykę. Nasza propozycja jest następująca: chcemy żeby udział w zgromadzeniach publicznych, w imprezach sportowych, w imprezach masowych, ale także korzystanie z zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, z hoteli, z gastronomii, z centrów handlowych, z teatrów, z kin i wreszcie z kościołów i innych miejsc kultu było możliwe tylko po okazaniu certyfikatu covidowego.  

Wystarczy uzyskać paszport covidowy, żeby wrócić do normalności

Jeżeli ktoś się nie zaszczepił, to nie może narażać wszystkich, którzy korzystają z tych miejsc i zmuszać ich tak naprawdę do tego, żeby musieli zrezygnować z wizyty w restauracji, zmuszać ich do rezygnacji z uczestnictwa w kulcie religijnym. Uważamy, że czas skończyć z tym przyzwoleniem na nieodpowiedzialność i trzeba wprowadzić takie zasady, które będą fair wobec osób, które się zaszczepiły. 

Z taką strategią wychodzimy, taką strategię kładziemy na stół. Będziemy do niej przekonywać wszystkie inne partie w parlamencie oraz rządzących. Wierzymy, że jest jeszcze możliwość uniknięcia lockdownu – dodał.

Obecna na konferencji Agnieszka Dziemianowicz – Bąk podsumowała wystąpienie słowami: Jest prosty sposób na to, żeby nie być objętym ograniczeniami, wystarczy się zaszczepić. Wystarczy uzyskać paszport covidowy, żeby wrócić do normalności. Taki paszport covidowy powinien być przepustką do normalnego życia, za którym wszyscy tęsknimy, i które należy się tym którzy wykazali się odpowiedzialnością za siebie i innych.  

 

*foto: materiał dla mediów


Drukuj   E-mail