Rynek diet pudełkowych, który jeszcze kilka lat temu raczkował w Polsce, dzisiaj jest wyceniany na 2 miliardy złotych. Polacy pokochali gotowe posiłki dostarczane pod drzwi, a prawdziwy wzrost przyniósł okres pandemii.
Już co piąty Polak zamawia regularnie catering dietetyczny – wynika z ostatniego raportu opracowanego na zlecenie Kukuła Healthy Food, a 37% planuje takiego produktu spróbować.
Za co cenimy gotowe posiłki?
Polacy wybierają cateringi przede wszystkim z chęci wdrożenia zdrowszego odżywiania, planów odchudzania oraz oszczędności czasu. To czynniki, które determinują nasze decyzje zakupowe w obszarze odżywiania.
Ciężko nie dostrzec także trendu, który promują gwiazdy sportu i celebryci. Dzisiaj swoje firmy w obszarze cateringu prowadzą między innymi Anna Lewandowska, Małgorzata Rozenek-Majdan, Ewa Chodakowska czy Agnieszka Mielczarek. Oczywiście lista gwiazd będących ambasadorami marek i korzystających z tego typu rozwiązań jest o wiele dłuższa. To czynnik, który napędza i promuje rynek.
Catering zawitał do branży fitness
Chociaż dieta pudełkowa jest domeną firm cateringowych, to rozwiązanie zadomowiło się także w branży fitness. Gotowe posiłki możemy już kupić w niemal każdej większej siłowni czy w klubie fitness, a trenerzy personalni współpracujący z różnymi firmami zachęcają do przejścia na tę formę żywienia.
Jakie dania zamawialiśmy w 2021 roku?
Warto przejrzeć także zwyczaje żywieniowe Polaków. Już po raz trzeci portal Pyszne.pl przygotował Raport Food Trendy. Jak wynika z raportu Pyszne.pl, w 2021 roku najszybciej na popularności zyskały kuchnie grecka, amerykańska i tajska (wszystkie o 18% r/r) oraz polska i arabska (15%). Mimo to, najpopularniejszym daniem w dostawie pozostaje pizza. Na drugim miejscu znalazł się burger, a na trzecim – kebab.
Bardzo silnym trendem okazała się również kuchnia roślinna – liczba zamówień wegańskich i wegetariańskich posiłków wzrosła o niemal połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Najpopularniejszymi specjałami w tej kategorii okazały się bezmięsne odpowiedniki dobrze znanych potraw – pizza vegetariana, wegetariański lub wegański burger, roślinne nuggetsy i sajgonki.
W czasie pandemii serwis zanotował o 52% więcej zamówień niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Natomiast istotne znaczenie miało dołączenie do platformy 44% więcej restauracji i związane z tym poszerzenie oferty. Dane pokazują także wyraźne przesunięcie najpopularniejszych godzin składania zamówień. O ile przed pierwszym lockdownem były to wieczory, powiązane z powrotem z pracy i relaksem w domu, obecnie najwięcej – niemal 40% zamówień – przypada w porze obiadowej, między 12:00 a 15:00.
źródło: RZ, Pyszne.pl