Jedynie 44 proc. Polaków zdaje sobie sprawę ze znaczenia snu dla zdrowia, ponad 60 proc. z nas chrapie, a blisko 40 proc. budzi się zmęczonych – wynika z raportu Centrum Medycznego MML i Medicover „Czy Polacy chrapią?”. Eksperci podkreślają, że nawyki związane ze stylem życia, takie jak zdrowa dieta i aktywność fizyczna, mogą poprawić jakość snu.
Ruch oraz regularne uprawianie sportu przyczyniają się do poprawy efektywności snu oraz głębokości jego fazy REM. Badania wykazują, że osoby aktywne fizycznie mają mniejsze problemy z zasypianiem i budzą się bardziej wypoczęte. Dodatkowo aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i napięcia, co również przekłada się na lepszą jakość snu – tłumaczy Justyna Gościńska, Dyrektor Departamentu Sportu i Fitness w Medicover Polska.
Osoby skarżące się na zaburzenia snu wymagają interdyscyplinarnej diagnostyki i spersonalizowanego leczenia. W części przypadków okazuje się, że podłożem ich problemów jest budowa anatomiczna górnych dróg oddechowych. Takich pacjentów leczymy dziś przyczynowo, przy zastosowaniu małoinwazyjnych metod zabiegowych. Ważną częścią leczenia jest także zmiana stylu życia, w tym unormowanie masy ciała, zaprzestanie palenia i nadużywania alkoholu czy unikanie spania na plecach – komentuje dr hab. n. med. Michał Michalik, ekspert ds. diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu oraz założyciel Centrum Medycznego MML.
Problemy ze snem, takie jak bezsenność czy chrapanie, mogą prowadzić do obniżenia nastroju, problemów z koncentracją, a nawet zwiększać ryzyko depresji i stanów lękowych. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień zadbać o higienę snu, a ewentualne problemy w tej kwestii zgłaszać specjalistom – zaznacza lek. Weronika Ślusarczyk-Morąg, psychiatra w Centrum Zdrowia Psychicznego MindHealth.