ECOSPORT W MOŁDAWII DAJE LUDZIOM SZCZĘŚCIE

ECOSPORT W MOŁDAWII DAJE LUDZIOM SZCZĘŚCIE

Ecosport Fitness Club w Kiszyniowie w Mołdawii został otwarty 26 lat temu. To klub fitness, nastawiony na budowanie kultury klubu fitness w kraju, w którym ta kultura praktycznie nie istnieje. Ich misją jest uczynienie ludzi szczęśliwszymi i zdrowszymi. Skupienie się na członkach opłaciło się i wielu z nich zostało z nimi przez ponad dekadę. Rozmawialiśmy z Alexem Rojnovem, synem założyciela, a obecnie managerem klubu.

 


Opowiedz nam o swoim klubie i usługach?

 

„Jesteśmy firmą rodzinną. Mój ojciec rozpoczął działalność od małego solarium w 1996 roku w centrum miasta. Po czasach sowieckich było dużo wolnych powierzchni handlowych, a mój ojciec chciał założyć własną firmę. Był zawodowym sportowcem i przejście do branży fitness było dla niego naturalne. W Mołdawii branża fitness jest bardzo młoda i nie mamy kultury, w której powszechne jest członkostwo w klubie fitness. Na początku mieliśmy dużą salę gimnastyczną, a fitness grupowy nie był wtedy naszym priorytetem. Po tym, jak mój ojciec odwiedził IHRSA, postanowił bardziej skupić się na sprawności grupowej. Wypróbował Les Mills BODYCOMBAT® na targach i właśnie tam zdecydował się sprowadzić go do Mołdawii. W 2014 roku nawiązaliśmy współpracę z Les Mills. Chcemy oferować naszym członkom wysokiej jakości zajęcia, które są jednocześnie bezpieczne i profesjonalnie wykonane. Dla nas Les Mills jest najlepszym partnerem ze względu na ich zaangażowanie. Otrzymujemy stałe wsparcie i opiekę, która pomaga nam w osiąganiu wysokiej jakości w zajęciach grupowych. Żartobliwie nazywam to magią Les Mills. Nasze usługi obejmują grupowe studia fitness, osobne wirtualne studio, siłownię i odkryty basen.”

 

 

„Wielu naszych członków jest z nami od ponad 10 lat. Przekrój wiekowy obejmuje osoby od młodych dorosłych po osoby po czterdziestce, przy czym ta ostatnia grupa jest najliczniejsza. Jesteśmy prywatną siłownią, nie jest naszym celem, aby mieć zapchany klub, jak to tylko możliwe, chcemy raczej mieć miejsce i skupić się na obecnych członkach i sprawić, by czuli się wyjątkowo. Wiele klubów ma strategię przyciągania większej liczby osób do klubu poprzez ciągłe zniżki, ale uważamy, że z biznesowego punktu widzenia nie jest to dobry sposób. Staramy się skupić na korzyściach dla członków, a nie na obniżkach cen. Naszą intencją jest stworzenie własnej, unikalnej kultury w naszym klubie, w której każdy członek jest tak samo ważny, jak każdy inny”.


Jak angażujesz swoich członków?


„Regularnie organizujemy imprezy w klubie i uważamy, że są one dobrym sposobem na zaangażowanie członków. W tym roku uczestniczyliśmy w kampanii Les Mills Stronger z setkami klubów z całego świata. Chcieliśmy wprowadzić coś nowego do formatu naszych wydarzeń i sprawić, by nasi członkowie byli podekscytowani i chcieli w nich uczestniczyć, a kampania Stronger dała nam do tego świetną okazję. Postanowiliśmy zmiksować programy i wprowadzić je jako zajęcia promocyjne po 3 w zestawie. Zaczęliśmy od BODYPUMP® i zmieszaliśmy to z Les Mills CORE®, a skończyliśmy na kojących utworach BODYBALANCE®. Inną ciekawą aktywnością były nasze wyzwania GRIT, w których członkowie mieli wykonać 3 różne ruchy z określoną liczbą powtórzeń. Pojawiły się fajne nagrody, takie jak torby z upominkami, które zawierały również bezpłatne karnety na zajęcia, które można było podarować znajomym lub wykorzystać dla siebie. Poza klubem używamy mediów społecznościowych do interakcji z członkami. Jesteśmy aktywni na Instagramie, a wszystkie posty robimy sami. Jesteśmy naprawdę zaangażowani i kochamy to, co robimy. Aby członkowie byli zadowoleni i zaangażowani, zapewniamy również nowe usługi i rozwijamy się. Oprócz 9 grupowych programów fitness na żywo, zainwestowaliśmy na przykład w programy wirtualne”.

 

Co wirtualne programy dają Twoim członkom i klubowi?


Nasze studio kolarskie było prawie puste przez większość czasu, mimo że kolarstwo jest bardzo popularne w Mołdawii. Wirtualne programy rozpoczęliśmy od jazdy na rowerze i od tego czasu rozszerzyliśmy je na duże grupowe studio fitness. Fitness grupowy przynosi dobre rezultaty naszym członkom i naszemu klubowi. Używamy wirtualnych klas jako wprowadzenia do zajęć na żywo dla członków, którzy chcą wypróbować program przed uczestnictwem w zajęciach na żywo. Wirtualne zajęcia sprawdzają się również jako zamiennik w przypadku, gdy mamy instruktora, który w ostatniej chwili zgłasza chorobę. Nasi członkowie mogą wybierać spośród różnych członkostw. Mogą wybrać udział tylko w zajęciach na żywo lub tylko w wirtualnych lub w pełni korzystać z całego pakietu i usług.”


Alex, czy możesz nam opowiedzieć o swoim zespole?


„Chcieliśmy stworzyć profesjonalny zespół, który potrafi wpływać motywująco na naszych członków. Programy Les Mills są dobrze zorganizowane, a instruktorzy otrzymują jasne zasady, których należy przestrzegać, a jakość jest zawsze doskonała. Chodzi o osobowości i znalezienie odpowiedniej mieszanki. Uczęszczałem na szkolenia Les Mills, takie jak Group Fitness Management i Advanced Training, i otrzymałem od tam wiele narzędzi i wskazówek, jak rozwijać nasz zespół instruktorów. Zabraliśmy wszystkich naszych menedżerów i klientów na Les Mills LIVE w Sztokholmie. Chcieliśmy, aby wiedzieli, o co chodzi. Tak więc wszyscy naprawdę wiedzą, jak wyglądają zajęcia i mogą o nich rozmawiać z klientami”.

„Kiedy zaczęła się pandemia i kwarantanna, dostałem wiadomość od dziewczyny z Indonezji, która mieszka w Mołdawii z mężem. Jej marzeniem od zawsze było zostać instruktorem. Wyszukała w Internecie swoje ulubione zajęcia Les Mills i znalazła nasz klub. Zarejestrowała się na szkolenie wstępne online, a ja zaprosiłem ją do klubu. Wspierałem ją i trenowałem na drodze do zawodu. Mamy teraz dziewczynę z Indonezji tutaj, w Mołdawii, która prowadzi zajęcia w języku angielskim, a nasi członkowie naprawdę ją kochają. Ten zawód naprawdę napędza pasja, nie chodzi o pieniądze. Pasja pomaga nam robić to, co robimy i robić to przez długi czas i nadal czerpać z tego radość”.


Czego oczekujesz od przyszłości?


„Mołdawia jest bardzo mała, a właściciele klubów nie rozumieją, że sprawność grupowa jest ważna, ponieważ nie uważają jej za ważną część biznesu. Uważają, że lepszym biznesem jest na przykład przyniesienie nowego sprzętu do siłowni. Z doświadczenia wiemy, że fitness grupowy przynosi nam oczekiwane przez nas efekty biznesowe. W Mołdawii nie ma innych klubów, które robiłyby to, co my w przestrzeni grupowej fitness i chcemy rozpowszechnić to również w innych klubach i kulturze. W innym mieście w Mołdawii jest naprawdę dobrej jakości klub fitness i myśleli o rozpoczęciu zajęć w Les Mills. Umówiliśmy się tam na zajęcia promocyjne, ale niestety wojna na Ukrainie zmusiła ich do przerwania projektu. Zaprosiliśmy ich instruktorów do naszego klubu, aby mimo wszystko spróbowali niektórych zajęć i mamy nadzieję, że ich sytuacja wkrótce się poprawi. To był po prostu wspaniały przykład tego, jak Les Mills jednoczy ludzi i zbliża ich do siebie”.

 

spójrz na LES MILLS STORY (video)

 

 

 

*tekst partnerski


Drukuj   E-mail