Uzależnienie to problem, który dotyczy nie tylko osoby zmagającej się z nałogiem, ale także osób w jej otoczeniu. W Polsce, jak pokazują badania, ponad 50% męskiej populacji pali nałogowo. Jesteśmy też krajem, w którym notuje się niemal najwyższa dynamikę umieralności na choroby wywoływane przez nikotynę zawartą w papierosach.
Cichy zabójca
Palenie to cichy zabójca. Także w kontekście wydolności sportowej. Papierosy powodują zwiększoną produkcję związku miostatyny, utrudniającej rozrost mięśni. Co więcej, substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do produkcji enzymów rozkładających białka mięśniowe.
To nie koniec. Marzysz o pięknej i zdrowej sylwetce? Trenujesz, ale nie możesz poradzić sobie z uzależnieniem? Sprawdź na co musisz się przygotować:
- Tętno w trakcie treningu podwyższa się, a tętno palacza na co dzień jest wyższe o około 30%. Jaki z tego wniosek? Twój trening nie ma szans być tak intensywny, jakbyś sobie tego życzył. Narazi to zbyt mocno i tak przeciążone już serce.
- Słaba kondycja palaczy wiąże się z gromadzeniem w płucach smoły. W trakcie treningu naturalnie dochodzi do zwiększenia zapotrzebowania na tlen w mięśniach. Mając ograniczoną powierzchnię respiracyjną, nie dotlenimy i nie odżywimy organizmu na takim poziomie, na jakim potrzebuje.
- Palisz – osłabiasz kości. Widziałeś stan uzębienia osób uzależnionych od nikotyny? Zęby to kości, tak wygląda więc i Twój szkielet.
- Badania potwierdzają, że palenie doprowadza do obniżenia poziomu testosteronu – hormonu odpowiadającego za budowanie masy mięśniowej.
- Gęstsza i trudniejsza do pompowania przez serce krew może dodatkowo składać się z 15% tlenku węgla! Pamiętasz, że jej rolą jest transport tlenu i wartości odżywczych do komórek?
Nawyk a nałóg
Michał Michalski, ekspert w temacie nawyków, definiuje nawyk jako automatyczne zachowania, które ułatwiają codzienne życie. Powtarzamy je, gdy nasz mózg uczy się, że wykonując dane zachowanie w określonym momencie będzie dla niego pożyteczne i przyjemne.
Jak wygląda sytuacja z nałogami?
Michalski podaje, że nałóg idzie o krok dalej. Sprawia, że czujemy się zmuszeni do wykonania danej czynności. Jednak odczucie nagrody jest traktowana neutralnie. Co gorsze reakcja na uzależniający nas bodziec z czasem słabnie. A to wymusza większe dawki, aby ponownie poczuć się jak na „nikotynowym haju”.
Pierwszy papieros może uzależnić
Brytyjskie badanie przeprowadzone na grupie 215 tysięcy osób, od nastolatków po osoby starsze, wykazało, że dla 60% osób wystarcza wypalenie jednego papierosa, aby stać się nałogowym palaczem. Chciałbyś zamiast tego co rano biegać? Potrzebujesz 21 dni. To czas, w którym wykształcamy u siebie nawyk.
Rola trenera personalnego w walce z uzależnieniem
Zacznijmy od tego, że fundamentem tej walki jest silna wola i chęć zażegnania nałogu. Nie sposób przerzucić tutaj odpowiedzialności na trenerów, ale działania edukacyjne i profilaktyczne już tak. Palenie uzależnia, ponieważ podnosi poziom adrenaliny oraz powoduje wydzielanie hormonu szczęścia, gdy swój głód nikotynowy zaspokoimy. Jednak tak samo na organizm działa wysiłek fizyczny. To właśnie moment, w którym powinni wkroczyć trenerzy personalni ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Odpowiednio zaprogramowany trening, którego wykonywanie sprawi przyjemność może stać się odpowiedzią na nasze uzależnienie. To też sposób na zbędne kilogramy, których obawiają się osoby, próbujące rzucić palenie.
Widziałeś kiedyś na siłowni zajęcia dla palaczy? Przeprowadzasz w klubie prelekcje z ekspertami? Budujemy społeczność w klubie skupioną wokół różnych aktywności, dlaczego nie połączyć tych, którzy borykają się z tymi samymi problemami. To ogromne pole do zaprezentowania się dla całej branży fitness. Niech aspekt zdrowotny wybrzmi jeszcze mocniej.