Branża fitness dokłada do PKB 91,22 mld dolarów rocznie

Branża fitness dokłada do PKB 91,22 mld dolarów rocznie

The Global Health & Fitness Alliance (GHFA) we współpracy z IHRSA opublikował nowy raport firmy Deloitte, przedstawiający społeczną i ekonomiczną wartość globalnej branży fitness, którą wyliczono na kwotę 91,22 mld USD rocznie.

418-stronicowy dokument przedstawia wpływ branży fitness na PKB i systemy opieki zdrowotnej na całym świecie, a także konkretne działania w 46 różnych krajach i terytoriach. 

Społeczna i ekonomiczna wartość branży fitness - 91,22 mld USD rocznie

Założeniem raportu jest pokazanie jak duży wkład w PKB i zatrudnienie na całym świecie ma branża, a jej obecność – poprzez siłownie, kluby i obiekty fizyczne – podnosi poziom aktywności w społeczności lokalnej, co zwiększa PKB i zmniejsza koszty opieki zdrowotnej.

Dokonując przeglądu istniejących danych, badań naukowych i raportów branżowych, autorzy opracowali sposób na wskazanie wpływu branży, po pierwsze poprzez wyjaśnienie ekonomicznego wpływu absencji, a po drugie poprzez przytoczenie liczby nieaktywnych pracowników w każdym kraju lub terytorium kosztuje gospodarkę.

Ta liczba jest kluczowa, ponieważ raport zawiera namacalne zalecenia, sugerujące, że zainwestowanie podobnej kwoty w pomoc nieaktywnym osobom w przestrzeganiu nawyków ćwiczeń przyniosłoby korzyści dla PKB i systemu opieki zdrowotnej, co przyniosłoby gospodarce zwrot już po roku.

Sektor fitness wpływa pozytywnie na wyniki zdrowotne 

Zrecenzowane badania pochodzą z takich organizacji jak Bank Światowy, OECD i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

„Branża nie tylko zatrudnia miliony ludzi na całym świecie i generuje miliardy wartości dodanej do PKB, ale ma również niesamowicie pozytywny wpływ na wyniki zdrowotne. W ten sposób branża wspólnie oszczędza miliardy na kosztach opieki zdrowotnej i korzyściach związanych z wydajnością”- czytamy w przedmowie GHFA i IHRSA. 

Układ raportu dla każdego kraju lub terytorium rozpoczyna się od jego statusu w liczbach odnoszących się do PKB na osobę, wydatków na opiekę zdrowotną jako procent PKB, dochodu rozporządzalnego na osobę, trendów starzenia się, procentu niedostatecznej aktywności i poziomu otyłości. Następują trendy zdrowotne i inicjatywy rządowe, a następnie wpływ na gospodarkę.

Branża fitness pozwala oszczędzać miliardy poszczególnym krajom

Na przykład w Wielkiej Brytanii branża fitness w 2021 r. miała bezpośrednią wartość dodaną w wysokości 3 mld USD i wsparła dodatkowe 1,5 mld USD wartości dodanej w swoim łańcuchu dostaw, a także 50 100 miejsc pracy. Deloitte następnie ujawnia korzyści ekonomiczne dla każdego nieaktywnego pracownika, który staje się aktywny.

Ćwiczenia fizyczne zapewniają lepsze korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszone ryzyko chorób serca, udaru, nadciśnienia, cukrzycy typu 2, demencji, depresji, lęku i szeregu nowotworów, w tym piersi, okrężnicy, pęcherza moczowego, nerek, płuc i żołądka. Łącząc wpływ aktywności z PKB i kosztami opieki zdrowotnej, Deloitte pokazuje, w jaki sposób rozpoczęcie ćwiczeń może usunąć obciążenie systemu opieki zdrowotnej, a także zwiększyć PKB.

Według raportu brak aktywności kosztuje brytyjski system opieki zdrowotnej 4,3 mld USD rocznie, z czego 3,6 mld USD pokrywa publiczna służba zdrowia. Każdego roku Wielka Brytania traci 43,8 mln dni roboczych z powodu nieobecności pracowników, co kosztuje brytyjską gospodarkę 16,5 mld USD rocznie.

Stwierdzono, że każdy nieaktywny pracownik kosztuje gospodarkę 1713 USD rocznie, a zainwestowanie 1700 USD w pomoc nieaktywnej osobie w stanie się aktywnym skutkuje zwrotem w czasie krótszym niż rok.

W Stanach Zjednoczonych brak aktywności kosztuje system opieki zdrowotnej 84,7 mld USD, każdy nieaktywny pracownik kosztuje gospodarkę 3447 USD rocznie, a sugerowana inwestycja w wysokości 3000 USD ma na celu przekształcenie osób nieaktywnych zawodowo w osoby regularnie ćwiczące.

W Hiszpanii brak aktywności kosztuje system opieki zdrowotnej 7,2 mld USD, traci 19,8 mln dni roboczych z powodu nieobecności i prezentyzmu, a każdy nieaktywny pracownik kosztuje gospodarkę 1978 USD (zalecana inwestycja w wysokości 2000 USD na osobę nieaktywną).

W Chinach brak aktywności kosztuje system opieki zdrowotnej 15,3 mld USD, podczas gdy kraj traci 381,5 mln dni roboczych z powodu nieobecności i prezentyzmu (obecność w pracy mimo choroby), a każdy nieaktywny pracownik kosztuje gospodarkę 466 USD (zalecana inwestycja w wysokości 400 USD na osobę).

Według rządu siłownia to działalność rekreacyjna

Autorzy raportu, Alan McCharles, partner w Deloitte China, Adrian Xu, dyrektor w Deloitte China i Nicholas Young, starszy współpracownik w Deloitte China, przeprowadzili również wywiady z interesariuszami z branży, aby rzucić światło na niektóre problemy z obecnym rządem i przemysłem postrzeganie, współpraca i integracja. Podkreślono również, w jaki sposób współpracują ze sobą w Chinach, USA i Japonii.

Jednym z poruszanych problemów jest to, że rządy postrzegają członkostwo w siłowni raczej jako działalność rekreacyjną niż inwestycję w zdrowie. W Wielkiej Brytanii za członkostwo w siłowni płaci się 20 proc. VAT, podczas gdy w Belgii korzystanie z obiektów sportowych wynosi zaledwie 6 proc.

Zainteresowane strony sugerowały, że takie usługi powinny być objęte korzystniejszą stawką podatkową.

Najbardziej ugruntowanymi rynkami fitness – ocenianymi na podstawie wskaźników penetracji wśród dorosłych – są Szwecja (34%), USA (30%), Wielka Brytania (23%), Australia (23%) i Niemcy (22%).

Szybko rozwijające się rynki to Hongkong (8%), Singapur (7%), Japonia (6%) i Chiny (6%).

Rynki słabo rozwinięte to Malezja (1,5%), Tajlandia (0,7%), Wietnam (0,7%) i Indie (0,2%).

Według GHFA i IHRSA 46 krajów i terytoriów wybranych do badania odpowiada za około 90 procent światowego PKB. Są to: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Chile, Chiny (ChRL), Chińskie Tajpej, Kolumbia, Kostaryka, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Hongkong SAR – Chiny , Węgry, Indie, Indonezja, Irlandia, Włochy, Japonia, Malezja, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Peru, Filipiny, Polska, Portugalia, Rosja, Singapur, RPA, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Tajlandia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Wietnam.

Aby uzyskać dostęp do raportu, przejdź na stronę www.ihrsa.org .

Źródło: IHRSA


Drukuj   E-mail