„Colosseum” - największa sauna na świecie znajduje się w Polsce!

„Colosseum” - największa sauna na świecie znajduje się w Polsce!

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, jednak ta jedna zaprowadzi Was do Czeladzi. A dokładnie do największej w Polsce i na świecie sauny, wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa.  Wartość inwestycji? 15 milionów złotych. 

Colosseum to budynek wysoki na 12 metrów. Powstał tuż przy rzece Brynicy, dlatego między nim a rzeką wybudowano bardzo mocny mur przeciwpowodziowy. Podłoga jest  dodatkowo podgrzewana, a wewnątrz budynku - schładzana. Nowa część term została wyposażona w światła, nagłośnienie oraz dymownice.

Prócz gigantycznej sauny mieszczącej około 300 osób w Pałacu Saturna w nowej części powstał też wodny bar, jacuzzi na 40 osób, scena i basen z wodą termalną, która co miesiąc dojeżdża  beczkowozami ze Słowacji. Wszystko tu jest największe. Nie tylko sama sauna Colosseum, ale i stojąca obok łaźnia Senat o pow. 30 mkw, napędzana przez dwa generatory o mocy 44 KW. Colosseum o powierzchni 200 mkw nagrzewać będzie 7 pieców o mocy 36 Kw każdy.

  • Łaźnia parowa “Senat” (ok 40 osób)
  • Rzymska Bania (ok 80 osób)
  • Wypoczywalnia (ok 60 osób)
  • Basen do schładzania (8m x 2,5m)
  • Jacuzzi całoroczne (ok 37 osób)
  • Basen całoroczny (12m x 20m) ze sceną i barem wodnym
  • Jacuzzi Termalne (14 osób)
  • Sauna Infrared

Przepięknie to wygląda w nocy. Sam projektowałem oświetlenie, ale kiedy po raz pierwszy je uruchomiłem, przez 20 minut nie mogłem się ruszyć spod sauny, napatrzeć się - opowiada Leszek Pustułka, właściciel i pomysłodawca obiektu - Zebrałem doświadczenia od moich przyjaciół z Niemiec i Holandii, którzy budowali takie sauny. Saunamistrzowie, mistrzowie świata, którzy już prowadzili tu seanse, orzekli: to idealna sauna. Takiej sauny wcześniej nigdzie nie było.

Wszystko tu było wyzwaniem - mówił o budowie Colosseum Piotr Wiśniowiecki z firmy Adeira Sauny, która ją budowała. - Tak ogromnego obiektu nie robił nikt wcześniej. Trzeba było przemyśleć, jak połączyć ze sobą elementy, żeby wytrzymały z 15 lat i jak zaprojektować ławy, by udźwignęły ponad 300 osób

Termy Rzymskie w Czeladzi są gospodarzem Mistrzostw Polski oraz Świata Saunamistrzów.

źródło: miasto Czeladź


Drukuj   E-mail