Krakowianie wnioskują o karty sportowe dla mieszkańców

Krakowianie wnioskują o karty sportowe dla mieszkańców

Zainteresowanie aktywnością fizyczną wciąż rośnie, a ludzie poszukują rozwiązań, które pozwolą im cieszyć się ulubionymi formami aktywności w atrakcyjnych cenach. W związku z tym, krakowianie zawnioskowali, aby miasto przygotowało dla nich ofertę kart sportowych na wzór działającego w Polsce pakietu Multisport.

Rozwiązania typu Multisport czy Medicover Sport cieszą się niemalejącą popularnością, jednak mają jeden minus, jaki podkreślają mieszkańcy Krakowa. Możliwość nabycia pakietu sportowego ogranicza się głównie do pracowników większych firm, które podpisały stosowne umowy z operatorami. Niestety jest wiele osób, które nie mogą na takie rozwiązanie liczyć, w tym studenci czy seniorzy, a także osoby pracujące na własny rachunek lub w mikro przedsiębiorstwach.

Krakowianie w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego zawnioskowali o rozbudowanie Karty Krakowskiej i Krakowskiej Karty Miejskiej o możliwość wykupywania “abonamentu sportowego”, aby każdy mieszkaniec miasta niezależnie od stanu, formy i miejsca zatrudnienia miał równy dostęp do publicznych i prywatnych obiektów sportowych na terenie miasta.

Uzasadnienie projektu

Dzięki popularnym kartom typu MultiSport (Benefit Systems) czy Medicover Sport, zamiast opłacać abonament do jednego klubu fitness - za porównywalną kwotę uzyskujemy dostęp do szerokiego wachlarza opcji. Jednak korzystać z nich mogą wyłącznie wybrane grupy docelowe - konkretnie pracownicy większych firm, które mają podpisane umowy na dany system (oraz - czasami - np. 1 osoba znajoma).

Tymczasem w Krakowie do tej grupy nie zalicza się wiele osób, w tym:

  • osoby pracujące w małych firmach (w szczególności mających mniej niż 5 pracowników),
  • osoby zatrudnione nie na etacie,
  • studenci, emeryci, renciści...

Takie osoby nie mogą same przystąpić do powyższych systemów i skazane są na opłacanie abonamentu w każdym obiekcie sportowym osobno. Przykładowo, chcąc dwa razy w tygodniu chodzić na siłownię, a w weekendy uczęszczać na taniec i na basen - trzeba wykupić abonamenty lub karnety w trzech niezależnych firmach! Oczywiście w takiej sytuacji większość z nas ogranicza się do maksymalnie jednej z tych form aktywności.

Istnieje już wprawdzie w Krakowie podobne rozwiązanie, ale są z nim duże problemy:

  • Obecny system zniżek promujący w ramach Karty Krakowskiej sport i rekreację NIE jest zadowalający: gdyby był, karty typu MultiSport nie byłyby traktowane przez większe firmy jako karty przetargowe służące do tego, by przekonać do siebie potencjalnych pracowników. Zaoferowanie zintegrowanej karty sportowej mieszkańcom Krakowa mogłoby podobnie zadziałać, a dodatkowy rabat dla płacących w Krakowie podatki mógłby też przekonać do zmiany kolejnych, wciąż jeszcze niepłacących tu podatki mieszkańców.
  • "Karta sportowa" typu MultiSport działa na zasadzie jednego abonamentu do większej liczby obiektów, podczas gdy istniejący (koszmarnie kulejący) “system” krakowski nawet przy większej liczbie partnerów wymagałby od potencjalnego użytkownika bardziej kosztownego wykupywania usług w wielu obiektach niezależnie (tym samym w rzeczywistości większość potencjalnych użytkowników decyduje się na maksymalnie jeden typ aktywności sportowej). 

Tymczasem na terenie Krakowa funkcjonuje już przecież system kart miejskich - w tym:

  • Krakowska Karta Miejska używana właściwie niemal wyłącznie jako nośnik abonamentu MPK. Jednak w swoim założeniu ma ona “w przyszłości zintegrować wiele usług dostępnych w aglomeracji krakowskiej oferowanych przez Gminę (komunikacja miejska, parkowanie w strefie ograniczonego postoju, instytucje kulturalne, itp.) jak i podmioty gospodarcze działające w tej aglomeracji. System Karty Miejskiej budowany jest jako system otwarty, tak aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa o nowe zastosowania.” (ze strony głównej witryny KKM)
  • Karta Krakowska (przewidziana wyłącznie dla płacących podatki w Krakowie) również działa głównie jako nośnik abonamentu MPK. Upoważnia ona wprawdzie do zniżek (w tym do obiektów sportowo-rekreacyjnych), ale lista partnerów z kategorii “Sport i rekreacja” jest mocno ograniczona (19 punktów w porównaniu z ponad 200 punktami przyjmującymi MultiSport w Krakowie)  i nie pozwala na wykupienie wspólnego abonamentu u większej liczby usługodawców.

Wystarczy ten system rozbudować o jedną dodatkową funkcję.

Zaproponowane rozwiązanie ma przynieść korzyści nie tylko mieszkańcom, ale także ośrodkom sportowym, takim jak siłownie, kluby fitness, szkoły tańca, tenisa, baseny i wiele innych, które mają za sobą wiele miesięcy przestoju, a także miastu, które w ten sposób może zachęcić kolejnych mieszkańców do rozliczania PIT w Krakowie.

Projekt został wyceniony na kwotę 180 000 złotych, a realna data realizacji oszacowana na III-IV kwartał 2023 roku.

Źródło: media


Drukuj   E-mail