W dniu 8 lipca 2021 r. kancelaria prawna LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy, działając w imieniu kilkudziesięciu największych polskich operatorów klubów fitness złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Radę Ministrów i Ministra Zdrowia o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa w związku z administracyjnymi zakazami prowadzenia działalności siłowni i klubów fitness (tzw. lockdowny branży fitness).
Wówczas, wokół inicjatywy dotyczącej odpowiedzialności Skarbu Państwa względem branży fitness skupionych było ponad 150 przedsiębiorców, którzy prowadzą łącznie około 450 klubów fitness zlokalizowanych w całej Polsce.
Kolejne podmioty dołączają do pozwu
Niemal 5 miesięcy od podjęcia tych działań, zapytaliśmy mecenasa Wiktora Wesołowskiego reprezentującego podmioty branżowe o informację na jakim etapie obecnie znajduje się postępowanie oraz czy na przestrzeni ostatnich miesięcy dołączyły nowe kluby.
Sprawa jest prowadzona przed Sądem Okręgowym w Warszawie, powództwo znajduje się na etapie podejmowania czynności formalnych przez Sąd a sam odpis pozwu nie został jeszcze doręczony Skarbowi Państwa – przekazał nam mailowo mec. Wesołowski.
Dodał także, że kolejne podmioty systematycznie zgłaszają się, chcąc dołączyć do pozwu.
W międzyczasie równolegle otrzymujemy przez cały czas dodatkowe zgłoszenia od podmiotów, które dalej są zainteresowanie dołączeniem do postępowania. Systematycznie będziemy więc tę grupę powiększać. Czas trwania postępowania na obecnym etapie trudno jest jednoznacznie oszacować – otrzymaliśmy w informacji zwrotnej.
Fitness nie pozostał osamotniony w swojej walce
Branża fitness była jednym z pierwszych sektorów, które postanowiły w ten sposób zawalczyć o ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa. Dzisiaj pozwów jest już więcej. Dołączyła gastronomia, branża turystyczna, właściciele dyskotek i klubów, a także sal zabaw.
Po ustaleniu odpowiedzialności Skarbu Państwa przedsiębiorcy z sektora fitness, biorący udział w postępowaniu będą w indywidualnych postępowaniach sądowych dochodzić wypłaty odszkodowań obejmujących szkodę rzeczywistą oraz tzw. utracone korzyści.
Główna linia argumentacji, jak przekazała kancelaria LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy po złożeniu pozwu, dotyczy wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności przez kluby fitness i siłownie w 2020 r. oraz 2021 r. na podstawie rozporządzeń Ministra Zdrowia oraz Rady Ministrów. W naszej ocenie przedmiotowe rozporządzenia miały charakter bezprawny bowiem m.in.:
- zostały wydane z naruszeniem delegacji ustawowych zawartych w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (brak podstaw do wydania aktu wykonawczego zakazującego działalności całej branży na terenie Polski);
- naruszyły konstytucyjne zasady wprowadzania ograniczeń swobody działalności gospodarczej (możliwość wprowadzenia ograniczeń tylko drogą ustawy, zakaz unicestwienia istoty prawa do prowadzenia działalności gospodarczej);
- wkroczyły w sferę uregulowaną już w innych przepisach, tj. bezpośrednio w Konstytucji RP (przepisy dotyczące stanów nadzwyczajnych) oraz w ustawie z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej;
- naruszyły zasadę proporcjonalności oraz zasady przyjmowania aktów prawnych ograniczających prawo działalności gospodarczej (zarzuty w tym zakresie zostały sformułowane m.in. po wcześniejszym sformułowaniu szeregu wniosków o udostępnienie informacji publicznej przez szereg centralnych organów państwa).
Podmioty, które chcą jeszcze dołączyć do pozwu zbiorowego branży fitness, mogą to zrobić poprzez adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub formularz dostępny na stronie https://fitnessrazem.pl/.