coronavirus fitness

Adam Abramowicz walczy o wypłatę rekompensat dla branży fitness

Od 1 grudnia na przedsiębiorców zostały nałożone kolejne obostrzenia covidowe. Niestety do tej pory, te same branże, w tym sektor fitness, nie doczekał się wypłaty rekompensat za czas lockdownu. Rozporządzenie o odszkodowaniach obejmowało okres do 30 kwietnia 2021r., tymczasem kluby fitness mogły wznowić działalność dopiero 28 maja 2021r. Po wielu bezskutecznych dotychczas interwencjach Rzecznika MŚP, wystosował on apel bezpośrednio do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Treść listu poniżej:

Szanowny Panie Premierze,

Zwracam się do Pana z prośbą o pilną interwencję w związku z brakiem unormowań umożliwiających wypłaty rekompensat dla firm objętych obostrzeniami epidemicznymi po 30 kwietnia br. 

     29.11.2021 roku, w Dzienniku Ustaw (poz.2177) ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na przedsiębiorców z wielu branż zostały nałożone nowe obowiązki, które spowodują wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ograniczenia w zakresie ilości klientów niezaszczepionych mogą doprowadzić do spadku przychodów firm. 

    Co istotne - wprowadzone obostrzenia dotyczą przedsiębiorców, którzy już wcześniej, na kilka miesięcy byli zmuszeni do zaprzestania działalności. Firmom tym - zgodnie z ustawą - przysługiwało odszkodowanie za czas zamknięcia według określonych rozporządzeniem warunków. Rozporządzenie o odszkodowaniach obejmowało okres do 30 kwietnia i pieniądze do tej daty zostały z tzw. tarczy branżowej wypłacone. Problem w tym, że lockdown obowiązywał znacznie dłużej. Do 15 maja zamknięta była gastronomia, a restauracje bez tzw. ogródków (zdecydowana większość lokali) nie mogły pracować do 28 maja. Hotele były zamknięte do 7 maja, od 8 maja do 5 czerwca mogły wynajmować tylko 50 % miejsc. Targi, konferencje, wystawy zostały otwarte 6 czerwca. Baseny, kina, teatry, siłownie i solaria mogły zacząć działać od 28 maja, a dyskoteki od 26 czerwca.

      Od kilku miesięcy wielokrotnie interweniowałem w sprawie braku rekompensat dla firm objętych obostrzeniami epidemicznymi w maju i czerwcu br., kierując pisma do Ministerstwa Rozwoju i do Pana Premiera. Urzędnicy odsyłali mnie od „Annasza do Kajfasza", moje apele wędrowały pomiędzy Kancelarią Premiera a Ministerstwem Rozwoju, do dzisiaj nie odnosząc skutku. 

      Panie Premierze - przedsiębiorcy nie mogą w nieskończoność czekać na należne im pieniądze, tym bardziej, że od 1 grudnia ponownie zostały na nich nałożone restrykcje covidowe. Dlatego bardzo proszę o Pańską osobistą interwencję w tej sprawie. Brak rozporządzenia umożliwiającego wypłacenie rekompensat za zamknięcie firm w rzeczywistym, pełnym okresie lockdownu zagraża bytowi ekonomicznemu wielu przedsiębiorstw z sektora MŚP i podważa zaufanie przedsiębiorców do Państwa. 

Z poważaniem

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

 

źródło: biuro MŚP


Drukuj   E-mail