Ostatnie badania wykazały, że osoby otyłe, które ćwiczą i dbają o swoją kondycję, obniżają tym samym ryzyko przedwczesnej śmierci oraz ryzyko chorób serca w większym stopniu niż osoby otyłe, które stosują dietę, ale nie dbają o sprawność fizyczną. Ważnym pytaniem obecnie jest, czy utrata masy ciała powinna być głównym celem leczenia otyłości. Zaproponowano alternatywne podejścia do leczenia otyłości i powiązanych chorób współistniejących, w których utrata masy ciała nie jest celem samym w sobie.
Sama dieta nie wystarcza
W badaniu „Leczenie otyłości: utrata masy ciała, a zwiększenie sprawności i aktywności fizycznej w celu zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia” dokonano przeglądu wyników ponad 200 wcześniej opublikowanych badań dotyczących diety, utraty wagi, ćwiczeń, zdrowia metabolicznego i długowieczności. Analiza tych badań została opublikowana we wrześniu w iScience.
Dbałość o kondycję zmniejsza ryzyko śmierci o 30%
Osoby otyłe mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent lub więcej, jeśli poprawią swoją kondycję niezależnie od tego, czy w związku z tym schudną, czy też nie. Według badania, ryzyko przedwczesnej śmierci może być nawet niższe u osób otyłych niż u osób o prawidłowej wadze, które są w złej kondycji.
Osoby otyłe, które stosują dietę, aby schudnąć, zmniejszają tym samym ryzyko przedwczesnej śmierci o 16 procent, chociaż niektóre badania wykazały, że sama utrata masy ciała nie zmniejszyła ryzyka, być może dlatego, że osoby, które schudły tylko poprzez dietę, często wracają do swojej wagi. Dlatego tak istotne jest skupienie się na poprawie wydolności organizmu.
Źródło: cell.com