Trendy fitness 2022 według wyszukiwań internautów

Trendy fitness 2022 według wyszukiwań internautów

Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także wyznaczania trendów na przyszły rok. Dla klubów fitness to czas szczególnie intensywny, bo zbliżający się początek nowego roku zwykle sprowadza do obiektów sportowych gros potencjalnych klientów, chcący zacząć przygodę ze sportem. To szczególne wyzwanie, aby zachęcić potencjalnych klubowiczów do pozostania, a z biegiem czasu podtrzymywać ich wysoki poziom ich motywacji. 

 Istotną rolę odgrywa oferta zajęć, oczekiwania klientów się zmieniają, dlatego ważne, aby wprowadzać nowe formy ćwiczeń. Poniższy ranking prezentuje zestawienie form ćwiczeń, które najczęściej były wyszukiwane w sieci w tym roku. Tworząc ranking, wzięto pod uwagę ponad sto różnych trendów fitness, od zumby aż po jogę dla oczu, i przeanalizowano ich średnie miesięczne wolumeny wyszukiwania w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

20 najszybciej rozwijających się globalnych trendów fitness do roku 2022

Z ponad dwukrotnie (+234,25%) większą liczbą wyszukiwań w porównaniu z ubiegłym rokiem, hula hop z obciążeniem jest zdecydowanie jednym z trendów fitness, który zyskuje największe zainteresowanie w miarę zbliżania się Nowego Roku. Fitness z wózkiem odnotował wzrost o 90,90%, co pokazuje, że zapracowane mamy i tatusiowie szukają sposobów na utrzymanie dobrej kondycji, jednocześnie sprawując opiekę nad swoimi dziećmi. Jedne z bardziej niezwykłych trendów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce to piwna joga (+22,72%), która polega na piciu piwa podczas praktykowania jogi, jak sama nazwa wskazuje, oraz zajęcia na trapezie (+38,88%).

Jeśli chodzi o ćwiczenie poszczególnych partii mięśniowych, największy wzrost zainteresowania dotyczy mięśni pośladkowych oraz pleców - w obu przypadkach odnotowano +22,3% wzrost wyszukiwań od zeszłego roku.

Top 20 Trendów Fitness

Hula Hop z obciążeniem (+234.25%)

ZUU (+123.96%)

Fitness z wózkiem (+90.90%)

Bieganie do tyłu (+50.00%)

Zajęcia na trapezie (+38.88%)

Aqua Spin (+24,13%)

Beer Yoga (+22.72%)

Cross Fit (+22.40%)

F45 (+22.38%)

CaniCross (+22.35%)

Trening pośladków (+22.31%)

Krótkie treningi (+22.29%)

Jiu Jitsu (+22.28%)

Muay Thai (+22.28%)

Trening pleców (+22.25%)

Ćwiczenia bokserskie (+22.22%)

Taniec na krześle (+22.22%)

Surfing wewnątrz obiektu (+22.22%)

Ćwiczenia jazzowe (+22.22%)

Plogging (+22.07)

 

HULA HOP Z OBCIĄŻENIEM

TikTok jest znany z wielu rzeczy, a bycie odpowiedzialnym za rozpoczęcie nowych szaleństw jest z pewnością jedną z nich. W 2021 roku hula hop z obciążeniem zajęło centralne miejsce w aplikacji, z blisko 200 milionami wyświetleń pod hashtagiem #weightedhulahoop. Podczas gdy hula-hop, które wszyscy z sentymentem wspominamy z czasów dzieciństwa ważyło mniej niż pół kilograma, wersja wykorzystywana do treningu ma nawet 3kg. Ćwiczenia pomagają wzmocnić rdzeń, poprawić postawę i równowagę, wzmocnić mięśnie dolnej części ciała oraz wpływają na gibkość. Z ogromnym 234% wzrostem wyszukiwań w Google w porównaniu do ubiegłego roku, wygląda na to, że zainteresowanie tym trendem będzie kontynuowane w 2022 roku.

ZUU

ZUU forma treningu początkowo znana jako trening HIIT. Zaprojektowany został dla Elite Sports & Armed Forces w Australii. Od tego czasu zawładnął światem fitnessu. ZUU wykorzystuje ruchy inspirowane zwierzętami, takie jak czołganie się niedźwiedzia, przysiady żaby, spacery goryla i kopnięcia osła. Powszechnie określany jako jeden z najbardziej wymagających treningów, intensywność i wykorzystanie ciężaru własnego ciała skutkuje zwiększoną wydolnością sercowo-naczyniową, siłą funkcjonalną oraz elastycznością.

FITNESS Z WÓZKIEM 

Fitness w wózkiem jest znany już od jakiegoś czasu - to świetny sposób dla ograniczonych czasowo rodziców na ćwiczenia podczas spędzania czasu z dzieckiem i wygląda na to, że ta forma aktywności znów zyskuje na popularności. Można zmieniać intensywność spaceru z wózkiem, włączyć spacery z lonżą, a także dodawać ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe. Rośnie także sprzedaż specjalnych wózków dedykowanych do tej formy aktywności, aby zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo. 

BIEGANIE TYŁEM

Chodzenie i bieganie tyłem było już od tysiącleci praktykowane w Chinach i Japonii jako sposób na zachowanie gibkości, równowagi, sprawności zmysłów i koncentracji. Z 50% wzrostem miesięcznych wyszukiwań na całym świecie od końca 2020 roku, wyraźnie widać odnowione zainteresowanie tą aktywnością. Zaletą biegania tyłem jest zmniejszone obciążenie stawów kolanowych, a także niwelowanie dysproporcji między mięśniami czworogłowym oraz dwugłowymi. Co ciekawe, bieganie tyłem pozwala spalić więcej kalorii niż tradycyjny bieg przodem.

ZAJĘCIA NA TRAPEZIE

Aerial fitness utorował sobie drogę do sal fitness na całym świecie, zwłaszcza wśród osób próbujących alternatywnych odmian treningu, jak pole dance, serial silos czy serial hoops. Zajęcia na trapezie odnotowały jednak największy wzrost miesięcznych wyszukiwań w Google w porównaniu do zeszłego roku ( 38,9% ). Trapez to świetny sposób na zbudowanie pewności siebie, poprawę kondycji, siły oraz kontroli nad własnym ciałem.

CANI CROSS

Canicross to stosunkowo młoda dyscyplina wywodząca się wprost ze sportu psich zaprzęgów. Tyle, że zamiast sań czy wózka ciągniętego przez psy, na końcu linki znajduje się człowiek. Warunkiem sukcesu jest więc dobra współpraca jednego z drugim. Czworonóg dodaje człowiekowi energii, człowiek jest zaś elementem myślącym i decydującym. Pies biegnie przodem ubrany w specjalne szelki nie krępujące jego ruchów. Do nich przypięta jest linka nie krótsza niż 2,5 metra i wyposażona w odpowiedni elastyczny amortyzator. Łagodzi on szarpnięcia psa i biegacza. Sam zawodnik zaś, ma na biodrach uprząż, która przenosi energię psa i ułatwia bieg człowiekowi.

PLOGGING

Wraz z rosnącą dbałością o zdrowie psychiczne i fizyczne rośnie świadomość i potrzeba dbałości o planetę. Plogging świetnie wpisuje się w aktualne trendy, zapewniając korzyść obu stronom. Czym jest? To bieganie, podczas którego sprzątamy do worka napotkane po drodze śmieci. Nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy w Szwecji i powstała z połączenia słów: angielskiego jogging i szwedzkiego plock upp, czyli podnosić.

Szwedzi rozpoczęli uprawianie ploggingu w 2016 roku. Początkowo osoby lubiące biegać po prostu zabierały ze sobą worki na śmieci i szły uprawiać sport w czystszej scenerii. Z czasem ploggersi stali się bardzo aktywni w mediach społecznościowych i zaczęli organizować swoje grupy oraz akcje wspólnego sprzątania śmieci. Może trudno byłoby takie zajęcia przenieść do grafiku fitness, ale na pewno warto wdrożyć tego typu inicjatywę jako formę budowania społeczności wśród klubowiczów, a także podkreślenia wartości pod jakimi podpisuje się klub.

 

Źródło: puregym/media


Drukuj   E-mail