Dry Scooping – niebezpieczny trend fitness wśród nastolatków

Dry Scooping – niebezpieczny trend fitness wśród nastolatków

 Sport, mimo niezaprzeczalnych korzyści dla zdrowia, niesie ze sobą także potencjalne zagrożenia. Zwłaszcza dla młodych osób oraz tych, którzy swoją przygodę z aktywnością dopiero zaczynają. Brak dostatecznej wiedzy i siła mediów społecznościowych, wypromowała nowe zjawisko - dryscooping. Czym jest i dlaczego zagraża zdrowiu i życiu nastolatków?

Czym jest dry scooping?

Na TikToku filmik prezentujący dry scooping zdobył 8 milionów polubień. Powielany przez kolejne osoby, w krótkim czasie zalał media społecznościowe i stał się numerem 1 w internecie. Dry scooping” odnosi się do praktyki spożywania suchego proszku przedtreningowegobezpośrednio z łyżki lub miarki, czasami łącząc go z alkoholem i/lub większą ilością kofeiny. W przeciwieństwie do tej praktyki, większość suplementów przedtreningowychjest przeznaczona do mieszania z wodą

Nelson Chow, student Uniwersytetu Princeton i stażysta w Cohen Children's Medical Center przeanalizował 100 filmów na platformie TikTok oznaczonych hastagiem „przed treningiem”. Wykazał, że tylko 8% z nich zawiera suplementy stosowane zgodnie z przeznaczeniem. W pozostałych filmach użytkownicy spożywali proszek bezpośrednio, połykali go, popijając małym łykiem wody lub łączyli z innymi substancjami, takimi jak alkohol lub napoje energetyczne. 

Działania niepożądane

Dry scooping niesie ogromne ryzyko z uwagi na fakt, żewiększość proszków przedtreningowych zawiera duże dawki kofeiny, której przedawkowanie może być silnie szkodliwe.

Kofeina w proszku jest niezwykle mocna, zawierając czasami równowartość kilkudziesięciu filiżanek kawy w jednej miarce . Mieszanki przedtreningowe są mniej skoncentrowane niż czysta kofeina, ale nadal mogą równać się co najmniejtrzem filiżankom kawy.

W porównaniu do wypicia rozcieńczonej mieszanki przedtreningowej, suchy proszek nabierany miarką wchłania się szybciej, zwiększając stężenie kofeiny i innych składników w organizmie. Według Chow dry scooping może również prowadzić do przypadkowego wdychania proszku, a to z kolei do infekcji i zapalenia płuc.

Przedawkowanie kofeiny może powodować działania niepożądane, od lęku, kołatania serca, skurczy i wymiotów, utraty przytomności aż do śmierci.

Badania Chow wykazały, że chociaż wiele wpływowych osób publikuje posty o dry scoopingu, wydaje się, że jest to trendbardziej powszechny wśród mężczyzn. Stanowili oni 64% wszystkich twórców podczas analizy. Trend był również bardziej popularny wśród influencerów, którzy skupili się na treningu siłowym. 

 


Drukuj   E-mail