Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w byłej kopalni Rozbark

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w byłej kopalni Rozbark

Rewitalizacja pokopalnianych obiektów w Rozbarku to ewenement w skali całego kraju. W Bytomiu powstało unikalne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych - obiekt, który będzie służył nie tylko mieszkańcom miasta, ale także miłośnikom wspinaczki z całego kraju.Właśnie została oddana zewnętrzna część, w tym dwunastometrowa ścianka wspinaczkowa, natomiast od października zostanie udostępniony cały obiekt.

To wyjątkowy dzień w historii Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Po tym jak przejęliśmy obiekty po byłej KWK „Rozbark” mało kto wierzył, że uda się zrealizować tak ogromne przedsięwzięcie. Dzisiaj stoimy przed nowoczesnym obiektem, który ma służyć nie tylko miłośnikom wspinaczki, ale wszystkim mieszkańcom chcącym spróbować swoich sił we wspinaczce oraz sportach siłowych - mówił Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. - Dziękuję wszystkim partnerom, którzy wspierali nas od początku i pomagali nam w rewitalizacji pokopalnianych obiektów. Bez dotacji, jakie otrzymaliśmy od gminy Bytom, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego realizacja tak dużej inwestycji sportowej nie byłaby możliwa - podkreślił.

Nowoczesne Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w oddanej już części oferuje oprócz zewnętrznej ściany wspinaczkowej, strefę parkouru, street workout, tor do biegów terenowych, siłownię plenerową, a także strefę, w której będzie można pobiegać lub spróbować swoich sił w jeździe na rolkach. Inwestycja związana z budową zewnętrznej strefy aktywności fizycznej warta ponad 4 mln zł została dofinansowana ze środków budżetu Miasta Bytomia, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Unii Europejskiej.

Niebawem powstaną dwie kolejne zewnętrzne ścianki wspinaczkowe oraz boulderownia wewnątrz budynku. Powstała już boulderownia dla najmłodszych, gdzie będą mogli stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce. Trwają prace nad rekreacyjną częścią do wspinania z liną. Z kolei na pierwszym piętrze powstaje strefa funclimb - dla najmłodszych adeptów wspinania oraz kolorowe, podświetlane atrakcyjne graficznie ściany. Natomiast dla fanów mocnego treningu budowane są ściany systemowe - kilterboard i beastboard. W budynku dawnej maszynowni powstała też duża siłownia wewnętrzna. Wartość całego projektu wynosi ponad 23 mln zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 16 mln zł.

Przez 141 lat w miejscu, gdzie powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych fedrowała Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”. Po jej likwidacji w 2004 roku część zachowanych obiektów - cechownia i budynek administracyjny - zostały zrewitalizowane na potrzeby Teatru „Rozbark”. Pozostałe obiekty jak szyb „Bończyk”, dawna kotłownia, budynek dawnej rozdzielni, a także mur oporowy zostały przystosowane na potrzeby opisanego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

źródło: materiały prasowe


Drukuj   E-mail