Adam Niedzielski podjął decyzję w sprawie dalszych obostrzeń

Adam Niedzielski podjął decyzję w sprawie dalszych obostrzeń

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski od kilku dni przestrzegał przed podjęciem zdecydowanych kroków w walce z pandemią. Miało to nastąpić w związku z utrzymującym się wzrostem zakażeń oraz obłożeniem infrastruktury szpitalnej.

“Jeżeli pełen arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to się używa tego, co zostaje w ręku. A wtedy w ręku pozostają restrykcje, pozostają obostrzenia. Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu łóżek na poziomie 20 tys., będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające. Kolejnych decyzji możemy się spodziewać w środę lub w piątek” - zapowiadał Niedzielski na początku tygodnia.

Wzrost zakażeń - anomalia poświąteczna

Restrykcje miały objąć głównie galerie handlowe, w których rząd planował zaostrzyć limity wejść, a nawet mówiono o ograniczeniu działalności. To spotkało się z natychmiastowym protestem ze strony przedsiębiorców.

Na zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia konferencji, Adam Niedzielski wycofał się ze wszystkich zapowiedzi, mówiąc: „Jak porównujemy wyniki tydzień do tygodnia, to w ostatnich pięciu-sześciu dniach widzimy systematyczne wzrosty zakażeń - powiedział. Zwrócił uwagę, że zaraportowane w środę 17,2 tys. zakażeń to ok. 10 proc. więcej niż przed tygodniem”.

Jednak jak dodał, wzrost ten traktowany jest "jako anomalia, a nie jako zmiana trendu". Ocenił, że jest to przejściowa sytuacja spowodowana m.in. okresem świątecznym i wzrostem liczby wykonywanych testów.

„Model wprowadzania obostrzeń mamy przygotowany”

Minister Zdrowia pytany czy rząd ma przygotowany plan działania na wypadek rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, który jest o wiele bardziej zaraźliwy od wcześniejszych, odpowiedział, że będą to decyzje ogólnopolskie i resort jest przygotowany na taką sytuację. Nie przekazał jednak szczegółów tego planu, ani też nie określił przy jakich wskaźnikach zachorowań lub obłożenia służby zdrowia mogą wejść w życie.

„Model wprowadzania obostrzeń mamy przygotowany zarówno na poziomie powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnokrajowym. Jeżeli natomiast dojdzie do zaostrzania obostrzeń, będą to scenariusze, które już są scenariuszami bardzo trudnymi. W scenariuszach bardzo trudnych nie dokonuje się różnicowania na poszczególne powiaty, tylko wprowadza się rozwiązania ogólnokrajowe i w tym kierunku będziemy szli”.

Niedzielski był także dopytywany o okres ferii. W minionym roku był to czas, który doprowadził do wzrostu zakażeń. MZ zapytany czy nie jest to odpowiedni moment, aby już teraz powiedzieć przedsiębiorcom czego mogą się spodziewać i dać szansę na przygotowanie się, odparł: „Prawdopodobieństwo wprowadzania dodatkowych restrykcji w czasie ferii oceniam na bardzo niskie”.

źródło: media
foto: Ministerstwo Zdrowia

 

 


Drukuj   E-mail